Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronapassissa tulisi vaatia vähitellen kolme rokotetta, arvioi THL – negatiivinen testitulos ei enää riittäisi

10:14Ministeriössä valmistellaan koronapassiin muutoksia – näin uusi passi eroaa vanhastaMinisteriössä valmistellaan koronapassiin muutoksia – näin uusi passi eroaa vanhasta
Julkaistu 26.01.2022 19:47
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ehdottaa, että koronapassin käytössä siirrytään vähitellen kolmen rokoteannoksen vaatimukseen ja että negatiivista testitulosta ei enää rokotepassiin hyväksyttäisi. Asia selviää THL:n tekemästä arviosta.

Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) pyysi tammikuussa THL:ltä lausuntoa EU:n digitaalisen koronatodistuksen kansallisen käytön mahdolliseksi muuttamiseksi. MTV Uutiset sai THL:n tekemän arvion luettavaksi. 

STM:n pyynnön takana on hallituksen selvityspyyntö kolmen rokoteannoksen edellyttämisestä koronapassissa kahden sijaan. Lisäksi tarkoituksena on selvittää, tulisiko koronatestituloksen hyväksymisestä luopua koronapassissa.

THL: Syytä siirtyä kolmen rokoteannoksen vaatimukseen vähitellen

THL kertoo arviossa, että se ei ota erikseen kantaa koronapassin vapaaehtoiseen tai pakolliseen käyttöön.

THL:n mukaan voidaan kuitenkin todeta, että koronapasilla ei voida estää tartuntoja yhtä tehokkaasti kuin aiemmin omikronmuunnoksen vuoksi. 

 – Toisaalta koronapassilla (rokotuspassilla) voidaan estää vakavaa sairaalaan johtavia tautitapauksia ja siten vaikuttaa terveydenhuollon kantokyvyn säilymiseen. Koska rokotusten antama suoja myös vakavaa sairaalaan johtavaa tautia kohtaan heikkenee ajan kuluessa, olisi tässä yhteydessä mietittävä tehosterokotuksen (3. rokotus) merkitystä koronapassin edellytyksenä, lausunnossa kirjoitetaan. 

THL kertoo lausunnon loppupuolella arvioivansa, että koronapassin kohdalla olisi syytä siirtyä kolmen rokote-annoksen vaatimukseen vähitellen. Asia voitaisiin toteuttaa mahdollisesti ikäryhmittäin porrastaen sitä mukaan kun eri ikäryhmillä on ollut mahdollisuus saada rokotus.

THL on arvioinut, että kahden rokotteen antama suoja omikronia kohtaan voi laskea jopa nollaan  prosenttiin 20-24 viikon kohdalla. 

Testaus ei ole enää toimiva vaihtoehto

THL:n mukaan "testaukseen perustuva koronapassin myöntäminen ei enää ole toimiva keino ehkäistä vakavien tartuntojen syntymistä". 

Kun delta-virusmuunnos oli valtavirus, THL arvioi, että rokottaminen ja säännöllinen 48 tunnin tai 72 tunnin aikavälillä tehty testaus tuottaisi "samaa suuruusluokkaa olevat tehot tartuntojen levittämisen estämisessä". 

Lausunnossa muistutetaan, että omikron ei ole heikentänyt käytössä olevien testien toimivuutta. Negatiivinen testitulos ei kuitenkaan suojaa testattua tartunnoilta. 

– Koropassin käytössä passi tulisi myöntää vain rokotuksen tai sairastetun taudin perusteella, arviossa kirjoitetaan.

Jos negatiivinen testitulos olisi rokottamattomille vaihtoehto palvelujen käytölle, THL:n arvion mukaan heidän riskinsä olisi käytännössä lähes samanlainen, kuin jos palvelut olisivat avoinna kaikille ilman mitään rajoituksia tai passivaatimusta.

– Rokotetuille taas tämä olisi vain pieni riskin lisäys, THL arvioi.

Arvion ovat allekirjoittaneet THL:n pääjohtaja Markku Tervahauta ja johtaja Mika Salminen.

Lue myös: Marin: Hallitus harkitsee tiettyjen koronarajoitusten purkamista nopeutetulla aikataululla

Lisää aiheesta:

MTV Uutisten tiedot: Koronapassin jatko auki – hallitus neuvottelee tautitilantesta viikon puolivälissäTHL: Rokotepassia ei voi perustella tartuntojen estämisellä – "Rokotteilla ei juuri vaikutusta omikronin leviämiseen"THL:n pääjohtaja Tervahauta Ylellä: Koronapassi joudutaan todennäköisesti laittamaan väliaikaisesti hyllylle omikronmuunnoksen takiaTHL:n mukaan maahantulon rajoituksia voisi keventääSTM ei tiedä, mikä rokotekattavuus riittää pysäyttämään koronaepidemian – koronapassin jatkoaika todennäköinenKoronapassi etenemässä huomenna eduskunnan käsittelyyn – koskisi yli 12-vuotiaita
KoronapassiKoronatilanneKoronatestiKoronarokotusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronapassi
  • 31.08.202320:18
    Oikeudenkäynnit

    Helsinkiläismies vaatii korvauksia sekä EU:n tai Suomen ja koronarokotevalmistajien väliset ostosopimukset näytille oikeuteen – valtio kiistää syrjinnän

  • 06.06.202312:27
    Oikeudenkäynnit

    MTV oikeudessa: Helsinkiläismies jäi ilman aamiaista koronapassin puuttumisen takia – haastoi sekä kahvilan että Suomen valtion oikeuteen

  • 20.03.202319:25
    Mielenterveys

    Itsemurhien määrä on puolittunut 30 vuodessa, nuoret naiset tekevät niitä kuitenkin entistä enemmän – nämä asiat selittävät, miksi

  • 01.07.202205:59
    Rajavalvonta

    Ulkorajaliikenteen koronarajoitukset päättyneet – Suomeen saapuvilta ei enää edellytetä rokotus- tai koronatestitodistuksia

  • 26.04.202212:18
    Koronavirus

    Koronavilkku unholaan: Tartuntatautilakiin muutoksia – useista säännöksistä on tarkoitus luopua