Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronaministerit kokoontuvat illalla – vaatiiko Suomi jatkossa Kiinasta saapuvilta koronatodistuksen?

2:59MTV Uutiset Tukholmassa: EU on hetki sitten sopinut yhtenevistä käytännöistä Kiinasta saapuvien matkailijoiden koronarajoituksiinMTV Uutiset Brysselissä: EU on hetki sitten sopinut yhtenevistä käytännöistä Kiinasta saapuvien matkailijoiden koronarajoituksiin
Julkaistu 05.01.2023 11:23(Päivitetty 05.01.2023 13:06)

MTV UUTISET – STT

Korona-asioista vastaavat ministerit kokoontuvat illalla. STT:n tietojen mukaan kokouksessa käydään läpi EU-maille eilen annettua testisuositusta ja miten Suomi asiaan reagoi.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) on aiemmin kertonut suhtautuvansa varovaisen myönteisesti siihen, että Suomi voisi vaatia Kiinasta saapuvilta matkailijoilta todistuksen negatiivisesta koronatestistä.

–  Tärkeintä olisi, että matkustajalla olisi jo valmiina ennakkotestitodistus maahan tultaessa, niin se ei rasittaisi sosiaali- ja terveydenhuollon henkilökuntaa, Kiuru sanoo STT:lle.

Eilen EU-maita voimakkaasti suositeltiin vaatimaan kaikilta Kiinasta saapuvilta matkustajilta negatiivista koronavirustestiä, joka pitäisi tehdä 48 tuntia ennen matkan alkua. Asiasta päätettiin EU:n puheenjohtajamaa Ruotsin kutsumassa kokouksessa, jossa myös suositeltiin kaikkia Kiinaan ja Kiinasta matkustavia käyttämään lentomatkansa aikana kasvomaskia.

Koronatartuntojen määrä Kiinassa on kasvanut sen jälkeen, kun maa purki tiukat koronarajoituksensa.

Ruotsi alkaa vaatia negatiivista testiä

Useampi Euroopan maa on jo ilmoittanut ryhtyvänsä vaatimaan testejä, joukossa muun muassa Britannia, Ranska ja Espanja. Joukon jatkoksi liittyi torstaina Ruotsi, joka alkaa lauantaista lähtien vaatia Kiinasta saapuvilta matkustajilta negatiivista koronatestiä.

Maan terveys- ja sosiaaliministeri Jakob Forssmed kertoi uutistoimisto TT:n mukaan, että testivaatimus on voimassa kolmen viikon ajan ja koskee aikuisia ja yli 12-vuotiaita lapsia riippumatta siitä, ovatko matkustajat rokotettuja vai ei. Testivaatimus ei koske Ruotsin kansalaisia eikä Ruotsissa tai EU-maissa pysyvästi asuvia.

Toimellaan Ruotsi haluaa jarruttaa uusien virusmuunnoksien leviämistä ja siten keventää terveydenhoidon kuormitusta.

Euroopan ulkopuolella linjauksia Kiinasta saapuvien testivaatimuksista ovat tehneet ainakin Australia, Kanada ja Yhdysvallat.

Lue myös: EU-maat kokoontuvat päättämään yhteisestä linjasta Kiinasta saapuvien matkustajien koronatestaukseen

Lisää aiheesta:

Kiuru: Myös Suomi aikoo vaatia Kiinasta saapuvilta negatiivista koronatestiä – aikataulu aukiMinisteri Kiuru: Suomi alkaa valmistella rajoituksia Kiinasta tuleville matkustajilleKiinasta tulevien lentokoneiden jätevesiä tutkittaneen jo ensi viikolla – THL:n asiantuntija tyrmää vaatimuksen koronatestistäEU sopuun Kiinaa koskevasta koronasuosituksista: Matkustajien tehtävä negatiivinen testi ennen lähtöä ja käytettävä maskia lennoillaEU-maat kokoontuvat päättämään yhteisestä linjasta Kiinasta saapuvien matkustajien koronatestaukseenKiuru: Suomi tekee tarvittaessa omat ratkaisunsa kiinalaisten koronatesteistä loppuviikosta – EU:n yhteistä kantaa haetaan huomenna
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:15
    Kotimaa

    Joulun menoliikenteeseen upea uutinen – sitä ennen piisaa märkää

  • 10:29
    Kuluttajariidat

    Kodinkoneketjun tarjoukset pahasti pielessä – Powerin muutettava toimintaansa

  • 09:30
    Petteri Orpo

    Orpo: "Venäjä on uhka tänään ja tulevaisuudessa" – itäisen Euroopan vahvistettava turvallisuutta

  • 09:28
    Alexander Stubb

    Presidentti Stubbkin on vain ihminen: "Vähän niin sanotusti painaa"

  • 08:51
    Köyhyys

    Suomessa on 46 000 pienituloista enemmän kuin vuotta aiemmin