Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Rooman turistikaaos on uutisankka

Matkailuviraston tämänhetkisen arvion mukaan Rooman matkailu kasvaa tänä vuonna 5-7 prosenttia viime vuodesta.
Matkailuviraston tämänhetkisen arvion mukaan Rooman matkailu kasvaa tänä vuonna 5-7 prosenttia viime vuodesta.EPA
Julkaistu 31.05.2025 06:31

MTV UUTISET– JENNI MERONEN

Roomassa vietetään parhaillaan katolisen kirkon riemuvuotta, jonka uutisoitiin etukäteen aiheuttavan Roomaan valtavan turistivyöryn. Toisin näyttää kuitenkin käyvän, kirjoittaa MTV Uutisten Italian-avustaja Jenni Meronen.

Jouluaattona alkanutta riemuvuotta vietetään 25 vuoden välein, ja viime vuonna sen arvioitiin tuovan Roomaan hurjat 35 miljoonaa ihmistä. Kun pyhää vuotta on nyt takana viisi kuukautta, näyttää tuo arvio kuitenkin olleen liian optimistinen -tai pessimistinen, näkökannasta riippuen.

”Mihin Rooman odottamat riemuvuosituristit ovat jääneet?”, kyseli otsikossaan Vanity fair jo huhtikuussa. Jutussa siteerattiin esimerkiksi SoloAffitti-asunnonvuokrausportaalin tekemää selvitystä, jonka mukaan Rooman asuntovuokrausvaraukset olivat vähentyneet kahdeksan prosenttia viime vuodesta.

Vaikka kaupungissa vaeltaakin suuria joukkoja pyhiinvaeltajia, on median jatkuva rummutus tulevasta turismikaaoksesta ilmiselvästi saanut monet tavalliset turistit lykkäämään matkaansa riemuvuoden yli.

Monelle asunnonvuokraajalle on lisäksi tullut yllätyksenä se, että pyhiinvaeltajat matkustavat usein ryhmissä ja hankkivat majoitukset omia kanaviaan pitkin. 

Monet riemuvuodesta hyviä tienestejä toivoneet Airbnb-yrittäjät ovat jääneet nuolemaan näppejään.

Kommentti jatkuu videon jälkeen.

1:30Lähes satatuhatta ihmistä tuli kuuntelemaan uuden paavin rauhanpuhettaLähes satatuhatta ihmistä tuli kuuntelemaan uuden paavin rauhanpuhetta.

Paavi sekoitti pakkaa

Soitto Rooman matkailuvirastoon paljastaa, että kaupungissa rekisteröitiin vuoden ensimmäisen neljän kuukauden aikana 6,6 miljoonaa matkailijaa ja 15,4 miljoonaa yöpymiskertaa. Kasvua on reilut neljä prosenttia viime vuodesta.

Pakkaa on hieman sotkenut paavi Franciscuksen kuolema ja hautajaiset sekä uuden paavin valinta. Pelkästään hautajaisten aikana kaupunkiin saapui 160 000 ihmistä.

Matkailuviraston tämänhetkisen arvion mukaan Rooman matkailu kasvaa tänä vuonna 5-7 prosenttia viime vuodesta. Vuosi 2024 oli Rooman matkailun ennätysvuosi, joka toi kaupunkiin 22,2 miljoonaa turistia ja yli 51,4 miljoonaa yöpymiskertaa.

Vaikka kasvua siis on, ollaan kaupungissa hyvin kaukana luvatusta 35 miljoonasta matkailijasta. Lisäksi jo pelkästään Rooman koko takaa sen, ettei edes suuri määrä turisteja syökse kaupunkia kaaokseen, virastosta rauhoitellaan.

On toki totta, että riemuvuotta on vielä yli puolet jäljellä. 28.7.–3.8. luvassa on yksi vuoden kohokohdista, nuorten riemuvuosi. Siihen odotetaan yli 1,7 miljoonaa osallistujaa. 

Lisäksi yhdysvaltalaisen paavi Leo XIV:n valinnan myötä Roomaan odotetaan seuraavan vuoden aikana amerikkalaisturistien vyöryä.

On myös totta, että Rooman tavanomainen matkailuvuosi on monelle matkailijalle ja paikalliselle liikaa jo nyt. Kaupunki kärsii aina vain enemmän liikaturismin haittavaikutuksista kuten kaupunkilaisten vuokra-asuntojen muuttumisesta Airbnb-asunnoiksi.

Rooman suurin ongelma on, että useimmat turistit pakkautuvat Colosseumin, Pantheonin, Piazza Navonan, Vatikaanin ja Trevin suihkulähteen ympärille. 

Siksi yleisömäärää esimerkiksi kyseisellä suihkulähteellä on jouduttu rajoittamaan 400 ihmiseen kerrallaan. 

Kaupungissa panostetaankin nyt paljon vaihtoehtoisiin turistikierroksiin, kuten Rooman lähiöiden katutaiteeseen.

Itse Roomassa asuvana siis sanoisin, että vuosi 2025 on aivan yhtä hyvä tai huono vuosi matkustaa tänne kuin mikä tahansa muukin.

Lue myös: 

Roomaan ei ehkä kannata matkustaa tänä kesänä – tässä syy

MTV Vatikaanissa: ”Ei enää koskaan sotaa” – paavi Leo XIV vetosi rauhan puolesta

Lisää aiheesta:

Roomaan ei ehkä kannata matkustaa tänä kesänä – tässä syyKiotossa raivostuttiin ruuhkiin – nämä toimet käyttöönHelena Petäistön kolumni: Pariisi valmistautuu olympiaspektaakkeliin, jossa osansa on myös surkealla suomalaisella ruoallaTuristit ryntäsivät kokemaan New Yorkin kesän – "Täällä ei mahdu edes kävelemään", arvioi vuosikymmeniä Times Squarella työskennellyt valokuvaajaIhmiset haluavat lomalle, mutta lentokaaos uhkaa kesällä – tilanteen parantuminen voi kestää pitkäänTuristit kulkevat hellemekoissa koleassa, tulvivassa Venetsiassa – maailmankuulua kaupunkia uhkaa kaksi asiaa, joita ei saada suitsittua
RoomaTurismiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Rooma
  • 21.8.15:28
    Ilmastonmuutos

    Turistiopas kuoli paahtavassa helteessä Colosseumilla

  • 6.7.12:20
    Uskonnot

    Pyhiinvaeltamisen perinnettä elvytetään Suomessa – kiinnostaa myös nuoria

  • 21.6.18:33
    Liikenne

    Mies ajoi kuuluisat portaat alas Roomassa – "Herranpieksut"

  • 29.5.12:38
    Turismi

    Roomaan ei ehkä kannata matkustaa tänä kesänä – tässä syy

  • 7.5.22:26
    Paavi

    Musta savu tuprusi illalla Sikstuksen kappelin piipusta: Ei vielä uutta paavia