Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Hallitus siivosi kaksi poliittista virkanimitystä vaalien yli

Hallitus pelkää poliittisten virkanimitysten ärsyttävän äänestäjiä juuri vaalien alla.
Hallitus pelkää poliittisten virkanimitysten ärsyttävän äänestäjiä juuri vaalien alla.Lehtikuva
Julkaistu 08.04.2025 18:08
Toimittajan kuva

Jaakko Loikkanen

jaakko.loikkanen@mtv.fi

jaakkoloikkanen

Kelan pääjohtajavalinnan lisäksi vaalien alta siivottiin pois opetus- ja kulttuuriministeriön ylijohtajavalinta. Poliittisten virkanimitysten pelätään ärsyttävän äänestäjiä, kirjoittaa MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Jaakko Loikkanen.

Kelan valtuutetut päättivät tiistaina lykätä Kelan pääjohtajan valintaa äänin 7–5. Valtuutetut haluavat haastatella uudestaan Heli Backmanin, jota Kelan hallitus on esittänyt pääjohtajaksi.

Backman voitti aiemmin Kelan hallituksen äänestyksessä työministeri Arto Satosen (kok.) äänin 8–1.

Lopullinen päätösvalta pääjohtajan valinnassa on kuitenkin valtuutetuilla, joiden joukossa hallituspuolueilla on enemmistö.

Valtuustossa on neljä kansanedustajaa kokoomuksesta, kolme perussuomalaisista, kolme sdp:stä sekä yksi vihreistä ja keskustasta.

Satonen saa odottaa vaalien yli

Hallituspuolueiden uskotaan kokoomuksen johdolla ja perussuomalaisten tukemana sivuuttavan Kelan hallituksen esityksen ja nostavan Kelan pääjohtajaksi Backmanin sijaan juuri työministeri Satosen.

Tätä manööveriä ei kuitenkaan ilmeisesti haluttu tehdä vielä vaaliviikolla. Poliittinen virkanimitys juuri vaalien alla saattaisi näyttää äänestäjien silmissä pahalta. Tai ainakin oppositiopuolueet tekisivät kaikkensa saadakseen sen näyttämään pahalta.

Satonen on tehnyt pitkän uran kokoomuksessa ja luovuttaa pian työministerin salkun puoluetoverilleen (kok.). Asiasta ilmoitettiin jo hallituksen aloittaessa.

Matias Marttiselle

Kokoomus haluaa tarjota 58-vuotiaalle Satoselle arvokkaan pestin ministerikauden jatkoksi. Kelan pääjohtajan tehtävä onkin tärkeä ja hyvin palkattu – kuukausikorvaus on noin 20 000 euroa.

Kutsumalla Heli Backman uusintahaastatteluun poliittinen virkanimitys voitiin prosessiseikkoihin vetoamalla siirtää huhtikuun lopulle, turvallisesti alue- ja kuntavaalien tuolle puolen.

Ylijohtajanimitys vedettiin pois

Vastaavan kaltainen menettely nähtiin vastikään toisen poliittisen virkanimityksen kohdalla.

MTV Uutiset kertoi viime viikolla omien tietojensa pohjalta, että opetus- ja kulttuuriministeriötä johtava hallituspuolue RKP on nostamassa ministeriön johtopaikoille kaksi itselleen poliittisesti mieluisinta hakijaa. Myös nämä nimitykset ovat nyt venymässä vaalien yli.

Ministeriön kansliapäällikön nimitysprosessi turvallisuusselvityksineen on MTV Uutisten tietojen mukaan aidosti kesken, vaikka RKP:n ykkösvaihtoehto onkin jo selvillä.

Sen sijaan ministeriön nuoriso- ja liikuntapolitiikan osaston ylijohtajaksi oli määrä nimittää jo viime viikon torstaina Kruunupyyn kunnanjohtaja, useiden RKP-ministereiden erityisavustajana aiemmin toiminut Malin Brännkärr.

Brännkärrin kohdalla nimitystä voi pitää poliittisena paitsi vahvan RKP-taustan vuoksi myös siitä syystä, että hänen kokemustaan etenkin liikuntapolitiikasta pidetään hyvin rajallisena verrattuna muutamiin muihin hakijoihin.

Ylijohtajanimitys oli jo kirjattu valtioneuvoston yleisistunnon asialistalle viime viikon torstain kokoukseen, mutta se vedettiin jostain syystä viime hetkillä pois.

Otollisempi aika tämänkin nimityksen läpiviemiselle lienee ensi sunnuntain jälkeen, kun alue- ja kuntavaalien äänet on annettu ja tulos selvinnyt. Sen jälkeen seuraavat vaalit ovat vasta kahden vuoden kuluttua, ja äänestäjien mahdollinen kiukku sulle-mulle-virkanimityksistä on jo ehtinyt laantua. 

Lisää aiheesta:

Kommentti: Yllätysvalinta Kelaan näytti, että hallituksen liima pitää yhäKelan johtajaksi asiantuntijoiden vai Orpon suosikki? Valinnassa farssin piirteitäOppositio syyttää hallituspuolueiden junttaavan Satosta Kelan pääjohtajaksi – Orpo kiistääMTV:n tiedot: RKP kahmii valtaa ministeriön huipulla – nämä nimitykset herättävät ihmetystäKommentti: Kokoomus pyörittää huimaa nimirulettia – nämä vaihtoehdot pyörivät huhuissaKommentti: Kelan pääjohtajan valinta kiristää SDP:n ja keskustan välejä – maksun aika tulee vielä
KommenttiPolitiikkaKelaArto SatonenOrpon hallitusUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kommentti
  • 06:13
    Olympiastadion

    Kommentti: Onko kaikki hyvin, Olympiastadion? Eppu Normaali ja muut artistit tuntuvat karttavan maan ykköskonserttipaikkaa

  • 25.10.10:23
    Politiikka

    Kommentti: Keksikö keskustan Kaikkonen vihdoin tien kaupunkilaisten sydämiin?

  • 24.10.18:47
    Teboil

    Kommentti: Teboil pettää kauppiaansa vaikenemalla

  • 22.10.14:17
    Eppu Normaali

    Kommentti: Nähdäänkö Stadikalla, Eppu Normaali? Vahvoja vihjeitä julki

  • 9.10.06:02
    EU

    Kommentti: Von der Leyeniä revitään kahdesta eri suunnasta – kaatuminen vaatisi ihmeen