Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Komissio määräsi Applelle 13 miljardin euron veromätkyt

2:13Applelle 13 miljardin mätkyt
Julkaistu 30.08.2016 13:24

MTV UUTISET - STT - AFP

EU-komissio on määrännyt teknologiajätti Applen maksamaan ennätysmäiset 13 miljardin euron lisäverot Irlantiin. Komissio linjaa, että Applen saama verokohtelu on ollut Irlannissa niin lievää, että se on ollut laitonta yritystukea.

Komission määräämät lisäverot olivat markkinoiden odotusten yläpäässä ja uutinen painoin Applen pörssikurssin selvään laskuun.

Kevyellä yritysverotuksella ulkomaisia sijoituksia houkutteleva Irlanti ei ilahtunut ratkaisusta ja valtion kassaan tarjotusta lisätulosta. Irlanti ilmoitti aikovansa valittaa päätöksestä ja kiisti syytöksen, että Apple olisi saanut erityiskohtelua.

Myös Apple ilmoitti aikovansa valittaa.

Kilpailukomissaari Margrethe Vestagerin mukaan Apple maksoi EU-maissa saamistaan voitoista 0,005 prosenttia veroja Irlantiin vuonna 2014. Vestagerin mukaan Applen niin sanottu pääkonttori Irlannissa oli olemassa vain paperilla. Sillä ei ollut työntekijöitä, tiloja eikä toimintaa, komissaari syytti. Applen muissa toiminnoissa Irlannin Corkissa työskentelee noin 5 000 ihmistä.

– Verokohtelu Irlannissa salli Applen välttää EU-maissa keräämiensä voittojen verotuksen lähes kokonaan, Vestager sanoi.

EU-komissio aloitti tutkinnan Applen verokohtelusta Irlannissa vuonna 2014. Muitakin amerikkalaisia suuryhtiöitä on tutkinnan kohteina.

Katso aiemmat Apple-aiheiset videomme:

1:02Apple: Puhelimen salauksen purkava ohjelma olisi kuin syöpä

Lisää aiheesta:

Vääntö Applen veromiljardeista jatkuu – komissio valittaa EU-tuomioistuimeenEU:n tuomioistuin asettui Applen puolelle verokiistassa – ei tarvitse maksaa Irlannille 13 miljardin veroja Irlanti valittaa Applen jättimätkyistäApplen mätkyjen uskotaan lietsovan julkista keskustelua veronkierrosta – miten käy Applen julkisuuskuvan?Analyytikot: EU:n määräämät 13 miljardin euron jättimätkyt eivät horjuttaisi AppleaApplea uhkaavat jopa miljardien mätkyt – EU epäilee verokikkailusta
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen16:54
    Aktia Pankki

    Näin tiuhaan Aktia on vaihtanut johtajiaan – Haglund lähti jo ennen kuin aloitti

  • Eilen14:19
    Huijaukset

    Varo! Sijoitushuijausten määrä on kasvanut merkittävästi

  • Eilen14:15
    Mitä ihmettä?

    Ruotsalaismiehen luottokortti lakkasi toimimasta – syy yllätti virkailijatkin

  • Eilen13:44
    Sää

    Kesän äärimmäisille säille laskettiin järisyttävä hintalappu

  • Eilen13:05
    Yrityskaupat

    Olvi ostaa Värskan