Petteri Orpon mukaan tämän viikon kolmen gallupin tulokset tarkoittavat, että kaikki on mahdollista sunnuntain eduskuntavaaleissa.
Kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Petteri Orpo kuvailee historialliseksi tilannetta, jossa yksikään puolue ei yllä 20 prosentin kannatuslukemiin.
Ylen tuoreessa mittauksessa SDP oli suosituin puolue 19 prosentin kannatuksella. Perussuomalaiset kiilasi kokoomuksen ohi toiseksi 16,3 prosentin kannatuksella. Kokoomuksen kannatus oli 15,9 prosenttia.
Orpon mielestä puoluekannatus hajaantuu niin paljon, että eduskuntavaalien kärkipaikka voi tulla "jonkin verrankin" alle 20 prosentin kannatuksella.
Lue myös: Ylen kannatusmittaus: Perussuomalaiset kiilasi kakkoseksi kokoomuksen ohi
Orpo tulkitsee tämän tarkoittavan, että kaikki on nyt mahdollista sunnuntain vaaleissa.
– Erot kolmen suurimman puolueen välillä ovat hyvin pieniä, ja kun katsotaan kaikki kolme tämän viikon gallupia, niin kaikki on mahdollista, Orpo sanoo STT:lle.
Helsingin Sanomien uusimmassa mittauksessa kokoomus oli toiseksi suosituin puolue 17,5 prosentin kannatuksella. Alma Median kokoomuksen lukema oli 17,0 prosenttia.