Suomen pääministeri Sanna Marin noudattaa Suomen terveysviranomaisten määräyksiä palatessaan tänä iltana Suomeen. Karanteeniin joutuu suurin osa muistakin Brysselin huippukokoukseen osallistuneista valtionjohtajista.
Koko Suomen neuvotteluvaltuuskunta menee illalla koronatestiin ja kolmen päivän kuluttua uudelleen toiseen testiin.
Käytännössä Marin ja eurooppaministeri Tytti Tuppurainen sekä avustajat vapautuvat kotikaranteenista aikaisintaan tiistaina negatiivisten testitulosten myötä.
Belgia julistettiin koronan riskialueeksi
Belgia julistettiin eilen kokonaan koronan riskialueeksi ja erityisesti Bryssel ja Antwerpen ovat olleet tartuntojen riskialuetta jo pidempään.
Käytännössä suurin osa 27 jäsenmaan pääministereistä ja presidenteistä joutuu huippukokouksen jälkeen karanteeniin, jos he noudattavat omien maidensa koronamääräyksiä.
Korona väritti muutenkin toista huippukokouspäivää.
Päivän varsinainen agenda eli sisämarkkinat ja digitalisaatio käsiteltiin nopeasti ja suurin osa kokousajasta käytettiin keskusteluun ja kokemuksiin koronatilanteesta eri jäsenmaissa.
Rokotusjärjestyksestä yhteinen näkemys
Pääministeri Marinin mukaan EU:n varaukset mahdollisiin rokotteisiin pyritään jakamaan mahdollisimman tasapuolisesti siten, että tärkeimmät riskiryhmät ja terveydenhoitohenkilöstö rokotetaan ensin kaikissa jäsenmaissa ja sen jälkeen muu väestö.
