Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kobe Bryantin kuolemaan johtaneen onnettomuuden raju jälkipyykki jatkuu – kopteriyritys haastettiin jälleen oikeuteen

/All Over Press
Julkaistu 21.04.2020 15:50

MTV URHEILU – STT

Koripallolegenda Kobe Bryantin ja kahdeksan muun ihmisen kuolemaan johtaneesta helikopterionnettomuudesta on jätetty uusi lakikanne.

Neljän onnettomuudessa kuolleen perheet syyttävät turmakopterin omistanutta ja sen operoinnista vastannutta yritystä kuolemantuottamuksesta.

Kanteen ovat jättäneet koripallovalmentaja John Altobellin, hänen vaimonsa Keri Altobellin ja heidän Alyssa-tyttärensä sekä apuvalmentaja Christina Mauserin perheet.

Kobe Bryantin leski Vanessa Bryant jätti oman kanteensa lähes kaksi kuukautta sitten.

Onnettomuus tapahtui 26.  tammikuuta, kun helikopteri iskeytyi vuorenseinään Los Angelesin länsipuolella. Kuolleiden joukossa olivat muiden muassa kopterin lentäjä ja Bryantin 13-vuotias tytär.

Kanteen mukaan lentäjä oli huolimaton lentäessään sumusäässä ja Island Express Helicopters -yrityksen ei olisi pitänyt päästää kopteria ilmaan niin huonoissa oloissa.

Lisää aiheesta:

Vanessa Bryantille miljoonien dollarien korvaukset Kobe Bryantin helikopterionnettomuuden valokuvaoikeudenkäynnissäSelvitys: Kobe Bryantin kuolinonnettomuuden lentäjä yritti päästä pois sumustaKobe Bryantin kuolinonnettomuudesta todella hävytön epäily – "Yritti tehdä vaikutuksen naiseen esittelemällä kuvia"Kobe Bryantin leski haastoi turmakopterin omistavan yhtiön oikeuteenKobe Bryantin turmakopterista ja pilotista tuoreita tietoja: Sääntöjä rikottiin – lentoyhtiö teki radikaalin ratkaisun: "Shokki vaikutti koko henkilökuntaan"Silminnäkijähavainto tuo uutta tietoa Kobe Bryantin viimeisistä hetkistä: "Helikopteri katosi sumupilveen, sitten räjähti"
KoripalloKobe BryantUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Koripallo
  • 11.10.14:12
    NBA

    Poliisi pidätti koripallolegendan: "Olen vanha ja väsynyt"

  • 11.10.08:10
    NBA

    Lauri Markkanen sivussa

  • 10.10.08:00
    NBA

    LeBron Jamesista huolestuttava tieto

  • 10.10.07:28
    Miikka Muurinen

    Miikka Muurinen: penkitys

  • 8.10.13:01
    Urheilu

    Debyytissään häikäissyt Susijengi-tähti Euroliiga-seurojen kiikarissa