Viestintäyrittäjä Kirsi Piha on käytettävissä kokoomuksen pormestariehdokkaaksi Helsingissä. MTV Uutisten haastattelussa Piha vakuuttaa olevansa valmis politiikan vääntöihin. Ruuhkamaksuihin Piha ei ota kantaa.
Ellun Kanat -viestintätoimiston perustaja, aiemmin kansanedustajana ja europarlamentaarikkona toiminut Piha kertoo asiasta Twitter-ketjulla, jonka alussa hän kertoo olevansa "valmis hommiin".
– Pahoittelut, että pohdinta on kestänyt kauan. Se johtuu siitä, että vaikka mulla on hemmetin iso intohimo Helsinkiä kohtaan, ei se sama hemmetin iso intohimo helposti kyllä kohdistu politiikkaan, Piha kirjoittaa.
Tviittiketjussaan Piha peräänkuuluttaa suvaitsevaista, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää Helsinkiä.
– Ps. Spekulanteille tiedoksi, että mua ei kiinnosta paskan vertaa kaikenlaiset rajapinta-analyysit ja tarkoitushakuiset persu/viherspekuloinnit, Piha toteaa.
53-vuotias Piha on toiminut aiemmin kaupunginvaltuutettuna Helsingissä 1992–1996, kansanedustajana vuosina 1994–1996 ja 1999–2003 sekä europarlamentaarikkona 1996–1999.
Politiikan "näytelmä" on vahingollinen
MTV Uutisten haastattelussa Piha kertoo, ettei päätös pyrkiä pormestariehdokkaaksi ollut lopulta erityisen vaikea.
