Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirjeenvaihtajan kommentti: Yhdysvaltain korkein oikeus kielsi homopareilta oikeuden kakkuun – ja se on vasta alkua

MTV Uutiset
Julkaistu 05.06.2018 06:50

MTV UUTISET

“Kauhea haloo yhdestä kakusta”, sanoo yksi. “Miksi niiden piti juuri siihen kakkukauppaan mennä”, kysyy toinen. Tervetuloa kakkudraamaan, joka on jatkunut vuosia. Kyse ei ole pelkästä kakusta, kirjoittaa MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Mari Karppinen.

Marsipaanilla tai kermavaahdolla ei ole tässä tapauksessa väliä, vaan sillä, mitä kakkua homot saavat vuonna 2018 Yhdysvalloissa syödä.

Tässä hieman taustaa: Vuonna 2012 Denverissä, Coloradon osavaltiossa, asuvat Charlie ja David päättivät mennä naimisiin. Pariskunta halusi kakun vastaanottoonsa kuuluisalta paikalliselta hääkakkuleipurilta Jackiltä.

Jack ei halunnut leipoa homoille

Jack ei kuitenkaan halunnut leipoa hääkakkua homoparille, koska koki sen loukkaavan hänen uskonnonvapauttaan ja perustuslain 1. pykälää. Hääkakun sijaan Jack kertoi taipuvansa myymään hyllyssä olevia keksejä tai muita tuotteita.

Siitä alkoi oikeusdraama, joka kulkee Yhdysvalloissa nimellä Mestariteoskakku vs. Coloradon ihmisoikeus-komissio. Niin, Jackin yritys on nimeltään Masterpiece Cakeshop.

Coloradon osavaltio puolsi homoparia, mutta korkein oikeus äänesti maanantaina leipurin puolesta 7–2.

Mitä seuraavaksi kielletään?

Päätös oli järkytys maan seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille.

Vähemmistöt ovat muutenkin kokeneet syrjinnän lisääntyvän maan lainsäädännön muuttuessa konservatiivisempaan suuntaan republikaanien ja presidentti Trumpin aikakaudella.

Ihmisoikeusjärjestöt kyseenalaistavat päätöksen pohtimalla, mitä korkein oikeus auttaa kieltämään homopareilta seuraavaksi: kukat, valokuvauspalvelut vai koko naimisiinmenon?

Järjestöjen kysymys on aiheellinen, sillä jo ennen tätä päätöstä seksuaalivähemmistöt ovat joutuneet kohtaamaan syrjintää arjessa niin Yhdysvalloissa kuin Suomessa.

Esimerkiksi Yhdysvalloissa 28 osavaltiossa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen syrjimistä ei ole lailla kielletty. Se tarkoittaa, että pelkästään homouden perusteella sinut voidaan irtisanoa tai kieltää saamasta vuokra-asuntoa.

Jack ei ole ilmeisesti ehtinyt vielä päivittää hääkakkuihin erikoistuneen leipomonsa nettisivuja makean voittonsa jälkeen, sillä siellä sanotaan: “Jack Philips luo mestariteoksia. Mittatilaustyöt ovat hänen erikoisuutensa: Jos sinulla on idea, Jack tekee siitä kakun.”

Niin, kunhan syöjä ei vain ole homo.

Lisää aiheesta:

Ruotsi kieltämässä Suomessa vielä lailliset serkusavioliitot – suomalainen Sara harhautettiin avioon lomamatkallaMenivätkö nämä uutiset sinulta ohi jouluna? Lue ne nyt – kokosimme joulunajan kiinnostavimmat tärpitYhdysvaltain edustajainhuoneen odotetaan hyväksyvän tällä viikolla historiallisen homoavioliitot turvaavan lain – "Toivon, että myös tuleville sukupolville säilyy sama oikeus"Pääkaupunki kielsi olennaisen osan hääjuhlaa – pariskunnat pulassa Yhdysvalloissa: "Järjetöntä"Sarvipäinen "QAnon-shamaani" suostuu syömään vankilassa vain luomuruokaa – ravitsemusterapeutti tyrmää syyn, Twitterissäkin ilkutaan: "Se on vankila, Jacob"Clinton-Lewinsky-skandaalista 20 vuotta: "Minulla ei ollut seksisuhdetta sen naisen kanssa" – Nyt Monica Lewinsky taistelee nettikiusaamista vastaan
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • Eilen23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen05:00
    Donald Trump

    Putinia paenneet venäläiset joutuivat Trumpin hampaisiin

  • to19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • to19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"