Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkönen jakoi ensimmäisen F1-muistonsa – se oli suomalaisittain dramaattinen hetki ja yhden ajanjakson loppu

Kimi Räikkönen muisti Keke Rosbergin viimeisen F1-kilpailun.
Kimi Räikkönen muisti Keke Rosbergin viimeisen F1-kilpailun.xpbimages.com
Julkaistu 06.04.2021 06:42

Pekka Katajamäki

F1-kuskit ovat muistelleet sarjan julkaisemalla videolla ensimmäisiä muistojaan moottoriurheilun kuninkuusluokasta. Ääneen pääsivät myös Alfa Romeon Kimi Räikkönen ja Valtteri Bottas.

41-vuotiaan Räikkösen ensimmäinen muistikuva on luonnollisesti kauempana sarjan historiassa kuin muilla kuskeilla.

– Jotenkin minusta tuntuu, että se oli, kun Keke Rosberg ajoi viimeistä kauttaan. Taisi olla hänen viimeinen kisansa, kun hänen autonsa rengas räjähti johtoasemassa. Ei mitään käryä, mikä vuosi oli kyseessä, sanoi Räikkönen.

Räikkönen viittasi kauden 1986 Australian GP:hen, jota Rosberg johti ennen 63. kierroksella tullutta rengasrikkoa. Kisa jäi siis vuoden 1982 maailmanmestarin F1-uran viimeiseksi.

Sama osakilpailu sai dramaattisen käänteen, kun MM-sarjaa johtanut Nigel Mansell kärsi rengasrikon Rosbergin keskeytystä seuranneella kierroksella. Alain Prost nousi lopulta kisan voittajaksi ja maailmanmestariksi.

LUE MYÖS: F1-toimittaja kirjoitti, kuinka Kimi Räikkönen pilasi tallikaverinsa haaveet 20 vuotta sitten – uransa jo lopettanut kuski paukahti paikalle hämmentyneenä

Bottaksella ei ollut aivan yhtä tarkkaa kuvaa ensimmäisestä F1-muistostaan.

– Ensimmäinen muistoni F1:stä on kisan katsominen televisiosta. Sanoisin ehkä vuodelta 1994 – vuosi suuntaan tai toiseen. Oli todella siistiä nähdä kilpa-autoilua, ja innostuin F1-sarjasta, kertoi Bottas.

Katso Youtube-video alta. Räikkösen vastaus videolla ajassa 2:45 ja Bottaksen alkaa kohdasta 5:35.

Lisää aiheesta:

”Ehkä elämäni suurin kisapettymys” – F1-sarja muisteli Kimi Räikkösen mustaa hetkeäTässä ovat viisi parasta kuljettajaa, jotka eivät koskaan voittaneet F1-mestaruutta: heistä kaksi menetti henkensä aivan liian aikaisin – "Se meni enemmän sivuluisussa kuin Vatasen Escort"F1-toimittaja kaivoi arkistoista aarteen: Kimi Räikkösen ja F1-legendan kolaria seurasi ikimuistoinen hetki – ”Hieno mies”Räikkönen vietiin nostalgiamatkalle – Keke Rosbergin räjähtävä epäonni jäi 7-vuotiaan Kimin mieleenMersu-tähtien välillä salamoi 3 vuotta sitten, Nico Rosberg näki nyt tilanteen uudestaan – "Tämän on oltava väärennös"F1-kausikoosteiden huipennus – draama, jota ei voi käsikirjoittaa
F1Kimi RäikkönenValtteri BottasKeke RosbergUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa