Kimi Räikkönen huippuvauhdissa aika-ajoon! Valtteri Bottas viimeisteli jo kisaiskua

17.54573761
Julkaistu 25.08.2018 14:05
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Ferrarin Kimi Räikkönen oli toinen Belgian GP:n päätösharjoituksissa lauantaina. Valtteri Bottas kaasutteli Mercedeksellään neljänneksi.

Pääkuvan videolla Bottaksen ja Vandoornen läheltä piti -tilanne.

MAINOS

F1-kausi suorana C Morella – Belgian GP viikonloppuna

Lauantai: Aika-ajo klo 15.55
Sunnuntai: Belgian GP klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 14.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

C Moren sivulle pääset tästä

Aika-ajoista näyttää tulevan Ferrarin ja Mercedeksen kaksintaistelu. Italialaistalli lähtee aika-ajoon kuitenkin lievänä suosikkina, sillä Sebastian Vettel (1.42,661) ja Räikkönen valtasivat päätösharjoitusten kärkipaikat vain 0,063 sekunnin erolla.

Mercedeksen Lewis Hamilton jäi Vettelistä kuitenkin vain reilun sekunnin kymmenyksen.

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen autoa päivitetään voittoiskuun – myös uusi vaihdelaatikko Span kisaan

Bottaksen ero kärkeen oli 0,8 sekuntia, mutta hän ei hakenutkaan parasta aika-ajovauhtia, vaan haki huippusäätöjä kisaan. Bottas starttaa sunnuntain GP:hen takarivistä moottoripäivitysten takia. Hän totesi perjantaina, että hän osallistuu aika-ajoihin, mutta haluaa jäädä ainakin päätösosion ulkopuolelle, jotta hän saa valita vapaasti renkaat sunnuntain kisaan.

Bottaksella oli harjoituksissa myös ylimääräistä ohjelmaa, kun McLarenin Stoffel Vandoorne ajautui kovavauhtisella suoralla nurmikolle väistettyään ajolinjaansa vaihtanutta Bottasta. Kolari kaksikon välillä oli lähellä.

LUE MYÖS: Kimi Räikkönen vitsaili näkyvyydestä klassikkomutkassa – "Ei vaikuta, jos ei lintuja rupea katsomaan"

Aika-ajot käynnistyvät Suomen aikaa klo 16.

Kolmansien harjoitusten tulokset:

1. Sebastian Vettel Ferrari   1.42,661
2. Kimi Räikkönen   Ferrari     +0,063
3. Lewis Hamilton   Mercedes    +0,137
4. Valtteri Bottas  Mercedes    +0,803
5. Max Verstappen   Red Bull    +1,387
6. Daniel Ricciardo Red Bull    +1,818
7. Charles Leclerc  Sauber      +2,302
8. Sergio Perez     Force India +2,680
9. Nico Hülkenberg  Renault     +2,803
10. Esteban Ocon    Force India +2,824

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Tuoreimmat aiheesta

F1