Sauditoimittaja Jamal Khashoggi kritisoi Saudi-Arabian kruununprinssiä Muhammad bin Salmania julkisesti ja joutui murhan uhriksi. Yksityisviesteissään hän ei säästellyt sanojaan senkään vertaa kuin julkisuudessa.
Video: Kylmäävä kättely – Khashoggin poika kätteli Saudi-Arabian kruununprinssiä
Yli 400 Khashoggin WhatsApp-viestipalvelussa lähettämää viestiä aktivisti Omar Abdulazizille on tullut julkisuuteen. Viestien joukossa on kuvia ja puheluita. Viestit julkaisi CNN.
Abdulaziz asuu maanpaossa Kanadan Montrealissa. Hän ja Khashoggi viestittelivät lähes päivittäin lokakuusta 2017 tämän vuoden elokuuhun asti.
”Peto, joka syö kaiken”
Viestit näyttävät Khashoggin olleen huolissaan Saudi-Arabian nuoren kruununprinssin Muhammad bin Salmanin kasvavasta vallasta ja tämän lyhytjännitteisyydestä.
Khashoggi nimitti viesteissään kruununprinssiä ”pedoksi” ja ”Pac Maniksi”, joka syö jokaisen eteensä tulevan, olivat ne sitten ystäviä tai vihollisia.
– Mitä enemmän uhreja hän syö, sitä enemmän hän haluaa uusia, Khashoggi kirjoitti toukokuussa sen jälkeen, kun ryhmä saudiarabialaisia naisaktivisteja oli pidätetty.
– Pidätykset ovat oikeudettomia, eivätkä palvele häntä (bin Salmania), mutta tyrannialla ei ole logiikkaa. Hän rakastaa valtaa ja sortoa ja tahtoo näyttää sen.

