Keväthallat kiusasivat herukoita
Herukkasato normaalia heikompi
Herukan kohtaloksi koituivat tänä vuonna keväthallat. Parhaan kukinnan aikaan osuneet hallayöt verottivat herukan kokonaissatoa peräti puolellatoista miljoonalla kilolla. Hedelmän- ja Marjanviljelijäin liitosta arvioidaan, että herukan kokonaissato jää 3 miljoonaan kiloon. Tästä 2 miljoona kiloa on mustaherukkaa ja miljoona kiloa puna- ja valkoherukkaa.
Eniten tuhojaan halla teki valkoherukkakasvustoissa. Puna- ja mustaherukka näyttäisivät selvinneen vähemmällä, sillä ne kukkivat vasta valkoherukan jälkeen, jolloin hallayöt jo selvästi vähenivät. Hallat kohtelivat myös hyvin epätasaisesti eri alueita ja jopa samalla alueella sijaitsevia tiloja ja peltolohkoja. Alueelliset ja tilakohtaiset erot herukkasadon onnistumisessa ovatkin tänä vuonna poikkeuksellisen suuria.
Kylmä alkukesä ja sateet eivät sen sijaan ole herukkaa haitanneet. Kasvustot ovat reheviä ja marjat kasvaneet erittäin suurikokoisiksi.
Herukat myynnissä nyt
Herukan satokausi on nyt käynnistynyt koko maassa. Puna- ja valkoherukkaa on näkynyt markkinoilla jo elokuun alusta lähtien. Mustaherukkaa saadaan myyntiin suurempia määriä elokuun puolivälin tienoilla, jolloin konekorjuu käynnistyy päätuotantoalueilla. Mustaherukan pääsato ajoittuu elokuun viimeisille viikoille.
Mustaherukkaa kasvatetaan noin 2 000 hehtaarin pinta-alalla. Se on eniten viljelty herukkalajimme. Punaherukkaa viljellään noin 220 hehtaarin ja valkoherukkaa 120 hehtaarin alalla. Herukan pääviljelyalueita ovat Etelä- ja Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala, Pirkanmaa, Keski-Suomi ja Pohjois-Pohjanmaa. Suurin osa herukkasadosta säilötään ja pakastetaan yksityisissä kotitalouksissa.
Hyvää herukoista:
Lähde ja reseptit: Hedelmän- ja Marjanviljelijäin liitto
Uusimmat
-
17:39
Brittipuolustajalla mieletöntä epäonnea – Leijonat jo neljän maalin karkumatkalle
-
17:28
Mahtava maali! Valtteri Filppula ohjaa Mikael Granlundin loistopassista
-
17:17
Massiivinen amerikkalaisalus tulee etelärannikolle turvaamaan Suomen teollisuuden kaasunsaantia
-
17:08
Etelä-Koreassa valtava räjähdys öljynjalostamossa – ainakin yksi kuoli, yhdeksän ihmistä loukkaantui
-
17:04
Mikael Granlundilta huikeat kiemurat - britti solmuun ja namusyöttö lapaan
-
17:03
KRP: Olkiluodon ydinvoimalan alueella on sukellettu ilman lupaa
-
16:55
Nyt on hämmentävää! Uskoisitko, että nämä "esineet" ovat oikeasti kakkuja?
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
16:09
Azov-pataljoona: Sotilasjohto on määrännyt, että Mariupolin puolustaminen on lopetettava – MTV seuraa sotaa
-
15:58
Tutkija: Venäjän ilmoitus uusista tukikohdista maan länsirajalla odotettu – "Käytännössä ei ole välttämättä mitään merkitystä"
-
15:52
Poliisi: Joensuun karhuhavainto virheellinen – todennäköisesti kyse oli ”alueella liikkuneesta maastopukuisesta henkilöstä”
-
15:49
MTV seuraa: Kiekko pomppii nyt Leijonille – Armia vei Suomen onnekkaasti 4–0-johtoon
-
15:46
Archer ei kyennyt vammansa vuoksi leikkimään leluillaan, kunnes yksi laite muutti kaiken – katso koskettava video
-
15:38
MTV seuraa: Kalle Rovanperä tempaisi pohjat! Portugalin MM-rallissa käsillä uskomaton rengasfarssi – "Aika hiljaiseksi vetää"
-
Lataa lisää