MTV3.fin "Keskustelu Aminin kanssa"-juttusarjan viidennessä ja viimeisessä osassa ammattinyrkkeilyn keskisarjan entinen Euroopan mestari Amin Asikainen juttelee yhdessä MTV3:n urheilutoimittajan Jani Merimaan kanssa siitä, mitä Asikainen tekee nyrkkeilyuransa jälkeen.
Merimaa:
Oliko saman tien selvä, kun hävisit puolalaiselle EM-matsissa, että ura päättyy siihen?
Asikainen
No, kyllähän se oli vähän saman tien selvää, että en minä enää jaksa nyrkkeillä. Olisinhan minä voinut jotain pienempiä matseja otella tässä ihan kansan huviksi, että olisi pitänyt itseään tässä mukana. Onhan paljon niitä ottelijoita, jotka eivät ikinä tähtää titteliotteluun, ehkä niiden rahkeet eivät riitä. Kyllä minulle edelleen tarjotaan matseja koko ajan. Kerran kahteen viikkoon tulee jokin tarjous, mutta en minä viitsi enää. Ei minua huvita enää. Vaatisi tietenkin, jos haluaisi lähteä ottelemaan, että olisi kunnossa. Ainahan sitä joutuisi ottamaan ennakkoon kovempaa kaveria vastaan, jos haluaa tilipussin. Ennakkoon ajatellen sellaista vastaan, ketkä odottaisi että voittaisivat minut ja saisivat hyvän päänahan.
Mutta minulla on paljon muutakin tässä: lapsia ja vaimo. Miksi lähtisin ottelemaan? Tavallaan jos ottaisi duunina, että kävisi ottaa pari-kolme matsia vuodessa ja tuloksella ei niin väliä, saisi hyvän palkan, niin mikä ettei, mutta en oikein jaksa. Olen kierrellyt jo ihan tarpeeksi kauan, ja pitäisi kuitenkin vähän treenata sitten. Ja sitten kun se kunnia menee, ettei ole enää väliä, ei se tuloskaan ole mikään hyvä.
Millaisen varallisuuden sait hankittua nyrkkeilyn kautta?
Ihan perus, että asunnosta on suurin osa maksettu ja firma pyörii ihan suht hyvin. Ei mitään miljoonia, verottaja on pitänyt huolen siitä. Veroja pitää maksaa. Kyllä nyt silleen pärjää. Silloin kun aloitti amatöörinä, en olisi ikinä kuvitellut pääseväni tänne asti. Silloin oli opintolainaa ja omaisuus oli miinusmerkkinen. Tietenkin oma sali on tullut tämän ansiosta. Monelle suomalaiselle penkkiurheilijalle on tullut annettua hyvä mieli voittojen myötä.
Kerro vähän omasta nyrkkeilysalistasi, mistä idea lähti ja miten projekti meni?
Minä, Pekka Mäki ja Everlastin maahantuoja Asse Hokkanen suunniteltiin tätä pitkään urani loppuvaiheessa. Kävimme palavereita ja etsittiin paikkaa. Sitten saimme tietää tästä mestasta. Meillä oli vielä yksi toinen mesta Myyrmäessä, niiden välillä puntaroitiin. Keväällä lyötiin lukkoon, että otetaan tämä mesta Leppävaarassa. Kaikkien paperisotkujen jälkeen päästiin remppaamaan ja saatiin tämä omasta mielestäni todella hyvälle paikalle. Tämä oli oikeastaan paras paikka meille.
Paljonko salissa on neliöitä?
Yhteensä 700. Ylhäällä on toimistotilaa parisensataa. Salitilaa on vissiin 450 neliötä. Täällä vedän itse kymmenkunta treeniä viikossa viitenä päivänä viikossa. Välillä tulee vähän enemmänkin, porukka soittelee ja pyytää yksityistreeniä, eri ryhmiä. Välillä tulee 15 treeniä viikossa ja välillä tulee se kymmenen. Meillä on tässä yrityksiäkin mukana, ne ovat tilanneet vähän muita palveluita. Lehdistötilaisuudet ja pressitreenit tulevat olemaan täällä. Siten saamme vähän julkisuutta nyrkkeilyn kautta. Varmaan kisojakin järjestetään jossakin vaiheessa täällä. Itse asiassa on ollut tarkoitus järjestää tämän vuoden puolella pikku ammattilaismatsit, mutta kaikkien näiden kiireiden takia menee varmaan ensi vuoteen.
Minkälaisia tunteja vedät?
Kuntonyrkkeilyä, kilpanyrkkeilyä, aamujumppaa. Ihan kaikenlaista, mitä porukka haluaa. Moni on kiinnostunut sparrauksesta, he haluavat vähän kontaktiakin. Ihan omatasoisten kanssa, ei mitään päätä lyödä irti. Sellaista kevyttä, että saa hyvin rasitettua itseään. Osa voi lyödä pistareita, hypätä narua, tehdä lihaskuntoa, yleisesti vähän jumppaa ja kaikenlaista.
Joudut aika kovillekin, kun vedät viidet treenit päivässä?
Kyllä. Minulla on ollut tässä vielä viikonloppuja, että olen käynyt muuallakin. Porvoo, Tampere ja Järvenpää on hoidossa, Ouluun on nyt yksi keikka tulossa. Porukka tilaa minua aika paljon, kun he nyt tietävät, etten enää ole niin kiireinen.
Sinulla on todella hyvä tilanne, kun pystyit siirtymään suoraan nyrkkeilyuralta tänne töihin, mutta monella uran lopettaminen ei mene niin ruusuisesti.
Itsellänikin oli isoja ongelmia , ei nyt välttämättä ihan tuollaisia kuten näillä tietyillä tyypeillä. Kyllä itsekin pyörittelin vähän sormiani ensimmäiset kolme-neljä kuukautta, kun ei ollut oikein mitään tekemistä. Nyt kun sai tämän, niin tämä on kyllä auttanut todella paljon. Viihdyn täällä salilla, tykkään vetää treenejä ja tässä menee kivasti aika. Kaikki on kyllä todella hyvin elämässä. Tässä eletään elämän mukavimpia aikoja tällä osalla, että ihan hyvällä mallilla.
Lue myös juttusarjan aiemmat osat:
Keskustelu Aminin kanssa: Helenius vastaan Klitshkot
Keskustelu Aminin kanssa: Pitää selviytyä teloituksesta pois
Keskustelu Aminin kanssa: Vihaan sitä tuomaria yli kaiken
Keskustelu Aminin kanssa: Onko Ali nyrkkeilyhistorian suurin?
Sumo video id