Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskustanuorten puheenjohtaja löi MTV:n Ivan Puopolon kanssa vetoa: "Meidän kannatus tulee seuraavissa eduskuntavaaleissa olemaan yli 15 prosenttia"

9:44Miksi Keskusta kyntää kannatuskyselyissä?Jos keskusta ei onnistu tekemään nopeaa kannatusnousua, toimittaja Ivan Puopolo illastaa keväällä ravintola Elitessä. Hän löi keskustanuorten puheenjohtaja Aleksi Sandroosin kanssa vedon Keskusta eduskuntavaalikannatuksesta.
Julkaistu 09.12.2022 09:50
Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

Keskustan varapuheenjohtaja ja puolueen nuorisojärjestön puheenjohtaja selittivät surkeita kannatuslukuja Uutisaamussa. Toimittajan kanssa lyötiin jopa vetoa kevään eduskuntavaalien kannatuksesta.

Keskustan kannatus romahti eilen julkaistussa Ylen gallupissa matalimmalle tasolleen mittaushistorian aikana. Jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt, puoluetta äänestäisi 9,0 prosenttia vastaajista.

Puolueen kannatuksen trendi on ollut laskusuuntainen lähes yhtäjaksoisesti vuoden 2015 alusta alkaen. Juha Sipilän hallituksen kaudella keskustan kannatus tippui yli 20 prosentin lukemista ja viime eduskuntavaaleissa vuonna 2019 se sai enää 13,8 prosentin ääniosuuden.

Vielä keväällä kannatus oli suunnilleen samalla tasolla, mutta tänä syksynä käyrä on osoittanut jyrkästi alaspäin.

– Ei ole kyse yhdestä gallupista. Tämä on pitkä jatkumo, josta pitää olla huolissaan. Siitä pitää tehdä johtopäätöksiä, keskustan varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen sanoo.

Riitapukariin ei luoteta

Pakarinen selittää asiaa sillä, että keskusta ei ole onnistunut kirkastamaan viestiään nykypolitiikassa.

Keskusta on syksyn aikana käynyt huomattavia vääntöjä hallituskumppaneiden kanssa muun muassa luonnonsuojelulaista ja saamelaiskäräjälaista. Muut hallituspuolueet ja pääministeri Sanna Marin (sd.) ovat syyttäneet keskustaa yhteisten pelisääntöjen rikkomisesta.

– Niin kuin Seppo Kääriäinen sanoo, sitä niittää mitä kylvää. En oikein usko, että sellainen keskusta, joka näyttäytyy riitapukarina, jona se on ehkä näyttäytynyt, ei ole sellainen keskusta, mihin suomalaiset luottaa, keskustanuorten puheenjohtaja sanoo.

Aleksi Sandroos

Sandroos on kuitenkin toiveikas kevään vaalien suhteen. Hän uskoo, että omannäköinen vaaliohjelma ja hyvät ehdokkaat siivittävät hyvään vaalitulokseen.

"No lyödään vetoa"

Sandroos on asiasta niin varma, että ehdotti Uutisaamussa vedonlyöntiä juontaja Ivan Puopololle.

– Meidän kannatus tulee seuraavissa eduskuntavaaleissa olemaan yli 15 prosenttia ja voidaan vaikka toimittajan kanssa lyödä siitä veto.

Puopolon ei kauaa tarvinnut miettiä ehdotusta.

– No lyödään vetoa, Puopolo vastasi oitis.

Kun panokseksi oli sovittu illallinen keskustan puoluetoimiston lähellä sijaitsevassa ravintola Elitessä, miehet paiskasivat kättä.

Vedonlyönnin jälkeen varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen huomautti, että kunta- ja aluevaaleissa keskusta ylitti tuloksellaan vaaleja edeltäneet gallupit.

Eduskuntavaaleissa näin on viimeksi käynyt vuonna 1995. Seuraavat eduskuntavaalit järjestetään ensi keväänä 2. huhtikuuta.

Katso koko keskustelu keskustan kannatusalhosta jutun videolta. 

Ivan ja Aleksi SandroosJos keskusta ei onnistu tekemään nopeaa kannatusnousua, toimittaja Ivan Puopolo herkuttelee keväällä töölöläisessä ravintolassa.

Lisää aiheesta:

Eeva Lehtimäen kommentti: Keskustan Kaikkonen sai kekrinsä, Orpolle jää likapyykkiPöllöraati: Näin SDP on noussut suosituimmaksi puolueeksi – "Vauhti ollut huomattavaa"Keskustan piirijohtajat yksimielisinä: Keskusta oppositioon – "Teimme virheen neljä vuotta sitten"Vaalikevät alkoi "taktisesti viisaalla vedolla" ja ratkaisulla, jollaiseen ei Suomessa ole totuttu – MTV:n vaaliohjelmisto julkiKeskusta syöksykierteessä ja puheenjohtajapeli täydessä vauhdissa: "Puhutaan, että Kaikkosen pitäisi uhrautua" – kokoomuskin huolissaan kepun "räyhäpolitiikasta"Eeva Lehtimäen kommentti: Keskusta valahti vihreiden taakse – hallituksessa toimii nyt tuttu lastenkasvatusmetodi: uhkailu, kiristys ja lahjonta
Suomen KeskustaPolitiikkaEduskuntavaalitMarinin hallitusAnnika SaarikkoUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomen Keskusta
  • Eilen20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 14.11.10:24
    Orpon hallitus

    Kaikkosen kuppi nurin – nyt tulee tekstiä kokoomukselle

  • 6.11.06:34
    Politiikka

    Yle: SDP yhä selvästi suosituin

  • 31.10.19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • 25.10.10:23
    Kommentti

    Kommentti: Keksikö keskustan Kaikkonen vihdoin tien kaupunkilaisten sydämiin?