Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kerttu Niskanen Suomen ykköstykkinä Tourille – päävalmentajalta lupaava ennuste Krista Pärmäkosken kisakunnosta

Julkaistu 29.12.2020 19:59
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

Kerttu Niskanen ja parasta kuntoaan vielä hakeva Krista Pärmäkoski ovat Suomen hiihtomaajoukkueen menestystoivot vuodenvaihteessa alkavalla Tour de Skillä.

Suomen joukkue koki kaksi takaiskua aivan Tour de Skin alla, kun Iivo Niskanen ja Ristomatti Hakola ilmoittivat jättävänsä kiertueen väliin.

Hakolan ja Niskasen poisjääntien vuoksi katseet kääntyvät Krista Pärmäkoskeen ja Kerttu Niskaseen, jotka kantavat Suomen menestystoivoja perinteikkäällä Tourilla. Päävalmentaja Teemu Pasanen haluaa kuitenkin keskittyä yksittäisiin kilpailuihin, eikä kokonaiskisan tuloksiin.

– Odotan, että saamme yksittäisiä hyviä kansainvälisiä kisoja urheilijoille. He saavat mittaria, missä tällä hetkellä mennään. Se on ehkä se tärkein. En niinkään lähde peilaamaan sitä kokonaiskilpailutulosta, Pasanen listaa odotuksiaan.

LUE MYÖS: Toinenkin tähti Iivo Niskasen tavoin sivuun – Suomen Tour de Ski -joukkue kuihtuu pahasti

Kerttu Niskanen osoitti Rukan maailmancupissa olevan hyvässä kunnossa. Hän lähteekin kiertueelle Suomen ykköstykkinä, sillä Pärmäkosken kisakunto ei ole vielä ollut aivan maailman kärkitasoa. Pasanen uskoo Niskasen voivan yltää yksittäisissä kilpailuissa jopa palkintokorokkeelle.

– Kerttu näytti Rukalla olevansa parhaassa vireessä, ja joulukuun harjoittelukin on näyttänyt hyvältä. Kyllä sieltä voi TOP 6 sijoja ja jopa palkintosijojakin.

Pärmäkosken osaltakin on lupa odottaa parempia suorituksia.

– On parempaa luvassa. Rovaniemen leirillä meno näytti jo selkeästi paremmalta. Olen luottavainen siitä, että tilanne menee koko ajan parempaan suuntaan, Pasanen summaa Pärmäkosken kisakuntoa.

Lisää aiheesta:

Historiallisesta suomalaistempusta toistakymmentä vuotta – kärkihiihtäjillä sauma harvinaiseen kruunuun: "Ei mahdottomuus"Jari Isometsä lataa hurjan tavoitteen Suomen naishiihtäjille – "Pitkästä aikaa parasta Kerttu Niskasta"Tour de Skin positiivisin suomalaisyllättäjä nosti viestijoukkueen MM-osakkeita – "Otti erittäin ison askeleen"Krista Pärmäkoskella kaikki työkalut huippumenestykseen – "Takapakkeja ei näköpiirissä"Mertaranta: Pärmäkoski haastaa norjalaiset Tourilla – yksi asia arveluttaaMertaranta odottaa Pärmäkoskelta suuria: Kaikki puoltaa sitä
MaastohiihtoKerttu NiskanenKrista PärmäkoskiHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen16:12
    Doping

    Dopingpanna päättyy – Suomen ex-maajoukkuehiihtäjä palaa

  • Eilen15:40
    Iivo Niskanen

    Katkeaminen – Iivo Niskanen tuhosi Jämin Jänteen kilpailun

  • 1.11.13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • 1.11.08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"

  • 30.10.19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin