Belgian kahden naisen rattikelkkajoukkue Eva Willemarck ja Elfje Willemsen selviytyi ja valmistautui olympialaisiin poikkeuksellisella tavalla.
Muutamia vuosia sitten belgialainen tv-yhtiö keksi ajatuksen perustaa rattikelkkajoukkue ja tehdä sen kehittymisestä tv-sarja. Ajatuksesta tekoihin ja tuloksena oli joukkue, joka sijoittui olympialaisten parikelkkailussa Whistlerissä 14:nneksi.
Willemarckin ja Willemsenin pääsy joukkueeseen tapahtui haun avulla. Tv-yhtiö laittoi halukkaat laskemaan kelkalla ja valitsi parin. Valituilla on yleisurheilutausta.
- Saimme kaikki ajaa, ja se joka ajoi ulos harvimmin, valittiin kuskiksi, ja se joka ajoi ulos useimmin, joutui jarrumieheksi, Willemsen selvitti.
Valinnasta on kulunut kaksi ja puoli vuotta. Parin valmistautumista kohti olympialaisia on seurattu tarkasti.
- Ilman tv-ryhmää ja kaikkea tähän liittyvää emme olisi täällä, Willemsen sanoi.
(MTV3-STT-TT)