Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keitä on varaa hoitaa ja keitä ei? Näin puheenjohtajat vastasivat MTV:n vaalitentissä

14:45Ketä on varaa hoitaa? Näin puheenjohtajat vastaavatPuolueiden puheenjohtajat pohtivat, pitäisikö jatkossa miettiä tarkemmin, kenelle hoitoa voidaan antaa.
Julkaistu 03.04.2025 07:50
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Purran mielestä Suomessa pitäisi entistä tarkemmin miettiä, millä perusteilla ihmiset saavat hoitoa terveydenhuollossa.

Puolueen puheenjohtajat eivät innostuneet MTV:n vaalitentissä siitä ajatuksesta, että esimerkiksi he joutuisivat määräämään siitä, kuka Suomessa jatkossa saa hoitoa. 

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoi ainoana puheenjohtajana kyllä, kun Ilta-Sanomien tentissä kysyttiin, pitäisikö Suomessa määrittää tarkemmin terveyden ja iän perusteella, ketä hoidetaan. MTV:n tentissä Purra sanoi, että asian arvioiminen on terveydenhuollon ammattilaisten tehtävä.

– Se ei ole poliitikkojen asia näitä arvioita tehdä. Sitä lääkärit tekevät jokapäiväisessä hoitotyössään, Purra sanoi.

Tentin vetäjä, MTV:n Jan Andersson kertoi keskustelleensa asiasta lääkäreiden kanssa.

– Lääkärit ovat sitä mieltä, että te poliitikot menette lääkäreiden selän taakse. Te ette suostu puhumaan priorisoinnista mitään. Lääkärit joutuvat tekemään likaisen työn joka päivä, koska rahaa ei ole, Andersson latasi.

Andersson vaati puheenjohtajia kertomaan, miten he priorisoisivat sen, kuka on liian vanha hoidettavaksi tai millainen terveydentila estää hoidon.

– Jos meitä tässä katselee, lääkärit eivät halua meidän päättävän, ketä hoidetaan, Purra sanoi.

– Saatikka potilaat, kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo lisäsi.

Rkp:n puheenjohtaja Anders Adlercreutz sanoi pitävänsä mahdottomana ajatuksena, että lainsäädännön kautta ohjattaisiin, ketä tai minkä ikäisiä hoidetaan.

Lue myös: Näin puheenjohtajat mittelivät MTV:n vaalitentissä

Harkimo: Kaikkia ei pystytä hoitamaan

Liike Nyt:in puheenjohtaja Harry Harkimo sanoi, että vaikeita valintoja tehdään joka päivä.

– Lääkärit joutuvat katsomaan, kuinka paljon rahaa on käytettävissä. Esimerkiksi syöpähoidot maksavat paljon. Tällaisia valintoja tehdään joka päivä. En syytä ketään, mutta rahaa on liian vähän, ja silloin ei pystytä kaikkia hoitamaan. Lääkkeet on jumalattoman kalliita erikoissairaanhoidossa, Harkimo totesi.

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta muistutti, että sote ei koske vain terveysasioita, vaan siinä on myös sosiaalipuoli, joka usein unohtuu keskustelussa.

– Sosiaalityöntekijät joutuvat tekemän tosi karuja valintoja, kun he yrittävät pysyä lakisääteisessä tehtävässä, mutta rahat ei riitä jokaisen auttamiseen. Kyse on siitä miten hoidetaan. Pitäisi antaa resursseja ennaltaehkäisyyn, mutta nyt sieltä leikataan, Virta sanoi.

Lue myös: Hallitus leikkaamassa yli 16 miljoonaa kotihoidosta teknologian avulla 

Lisää aiheesta:

MTV:n vaalitentti: Kysymys lääkärien osa-aikatyöstä kärjistyi Orpon ja Virran väliseksi sivalteluksiPurra: Maahanmuutto suurin syy oppimistulosten laskuun kouluissa – näin puheenjohtajat mittelivät MTV:n vaalitentissäOppositio ryöpytti Orpoa hoitotakuun pidentämisestä – "Se tulee romahtamaan"Marin puolusti hoitajamitoitusta, Harkimo poistui dramaattisesti ja Saarikko tylytti Orpoa – näin MTV:n Puheenjohtajatentti eteniSanna Marin tulistui Petteri Orpolle vanhustenhoidosta: "Mitä te olette tehneet?"MTV Uutisten vaaliväittelyssä hallitus pesi rajoituspyykkiä: "Eiköhän ole käynyt ilmi, mikä asetelma hallituksen sisällä"
Vaalit 2025PolitiikkaRiikka PurraKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vaalit 2025
  • 4.6.15:07
    Vasemmistoliitto

    Kaksi jäsenyhdistystä pihalle Vasemmistoliitosta – "Pienen porukan törttöilyä"

  • 24.5.11:19
    Vaalit

    Tuplavaalit sekoittivat äänestäjien päät – HS-selvitys paljasti, mikä kikka olisi vähentänyt hylättyjen äänten suurta määrää

  • 17.4.14:38
    Kuntavaalit

    Vaalijärjestelyistä armotonta kritiikkiä – erityisesti yksi henkilö saa osansa: "Antaa ymmärtää, että äänestäjien vika"

  • 16.4.18:59
    Riikka Purra

    Purra tylyttää äänestäjiä: "Onko ihme, jos demarien linja uppoaa?"

  • 16.4.13:48
    Kuntavaalit

    Hylättyjen äänten määrä kasvoi vaaleissa – oikeusministeriö aloittaa selvityksen