Raskaat kuntopallot jytisevät Kuortaneen urheiluhallin seinään. Kyytiä antaa keihäänheiton olympiavoittaja Thomas Röhler.
Saksalaisheittäjän vahvuudet tulevat vielä kirkkaammin selväksi, kun hän mallintaa heittosuoritusta sinkauttamalla eripainoisia palloja hallin päätyseinään ripustettuun pressuun. Röhler on hätäinen jätkä.
Harjoitusnäytöksensä yhteydessä Röhler kertoo kuulumisiaan yhtä hyväntuulisesti kuin aina. Olympiavoitosta ei ole tarttunut diivan elkeitä. Sanoissa on silti uhkaava viesti vastustajille.
- Neljän seuraavan vuoden aikana selvitän, miten pitkälle ihminen voi heittää keihästä. Tuloskehitys motivoi minua kaikkein eniten, Röhler kertoo huolettoman oloisena.
Röhlerin, 25, itseluottamus perustuu tasaiseen kehitykseen ja harjoitustapaan, jonka hän on oivaltanut valmentajansa Harro Schwuchowin kanssa.
Röhler teki keihäspaikalla jo viime kesänä hurjaa jälkeä. Hän kohensi Paavo Nurmen kisoissa ennätyksensä yli 91 metriin ja otti Riossa olympiakullan yli 90 metrin tuloksella.
Päättyneen olympiadin aikana hänen ennätyksensä koheni yhteensä yli kymmenen metriä ja tasaisesti 2-4 metriä vuodessa.
Tähtäin sataan metriin
- Ei ole mitään rajoja. Ihminen voi heittää nykyisellä keihäsmallilla sata metriä, ja sen mukaan olemme suunnitelleet harjoittelun, kertoo valmentaja Schwuchow.
