Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Katso kuva vaurioituneesta IC-junasta, josta tutkijatkin ovat ymmällään: Mikä jätti jäljet oikoradalla olleen junan pohjaan?

0:20OTKES: Intercity-junan pohjaan osui tuntematon esine
Julkaistu 21.01.2019 13:50

MTV UUTISET – STT – LISA KÄRNÄ

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) tutkii sunnuntaina rikkoutuneen Oulun-junan veturia ja junarunkoa tänään uudelleen. Tutkimuksissa on tänään paljastunut, että junan pohjarakenteisiin osui tuntematon esine.

Onnettomuustutkintakeskus on julkaissut kuvia vaurioituneen intercity-junan pohjasta. Otkesin tviittaamissa kuvissa on nähtävissä useita naarmuja, mutta vaurioiden aiheuttaja ei ole vielä selvillä.

Otkesin johtaja, dosentti Veli-Pekka Nurmi kertoo, että aiemmassa tarkastuksessa mitään jälkiä ei löydetty. Veturinkuljettajakaan ei nähnyt raiteilla mitään.

Lue myös: Junamatkustaja kuvailee MTV Uutisille hetkeä, kun matkanteko katkesi rysähdykseen: "Aivan kuin junaa olisi lyöty isolla lekalla – kaksi penkkiä hajosi"

– Tämä on erikoinen juttu, sillä aika nopeasti onnettomuuksien jälkeen selviää peruskuvio siitä, mitä on tapahtunut. Tässä tapauksessa meillä ei ole hajuakaan siitä, mitä tapahtui, kertoi onnettomuustutkintakeskuksen Nurmi MTV Uutisille aiemmin.

Sekä vaurioituneen junan veturi että junanvaunut on tuotu VR:n Ilmalan varikolle tarkempia tutkimuksia varten.

Lisää aiheesta:

VR esittää perusteellista ja puolueetonta selvitystä ratavauriostaPaikkatutkinta valmis Kuopiossa – ratapihatyöntekijä kuoli rekan ja junan törmäyksessäToisiinsa törmänneet Pendolinot irrotettu toisistaan – video näyttää, millaista jälkeä juniin syntyi TampereellaOtkes tutkii Tampereen ratapihan pendolinoturmaa – aineelliset vahingot mittavatIntercity-junan vaunun "rytkähdys" on täydellinen mysteeri – Tutkijat ymmällään: "Nyt ei ole hajuakaan siitä, mitä tapahtui"Junamatkustaja kuvailee MTV Uutisille hetkeä, kun matkanteko katkesi rysähdykseen: "Aivan kuin junaa olisi lyöty isolla lekalla – kaksi penkkiä hajosi"
VRJunatJunaonnettomuudetJulkinen liikenneLahtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

VR
  • 8.9.11:12
    Junat

    Junaliikenne poikki Jyväskylän ja Jämsän välillä

  • 5.9.06:06
    Junat

    Savuttavat veturit ihmetyttävät: "Luulin metsäpaloksi"

  • 4.9.14:55
    Junat

    Ihminen kiipesi rautatietolppaan Espoossa – junaliikenteessä myöhästymisiä

  • 2.9.12:15
    Junat

    Estotonta seksiä lähijunassa – VR selvittää tapahtunutta

  • 24.8.13:03
    Turku

    VR:n vuoro Turusta Helsinkiin peruttiin savuhavainnon vuoksi