- Kallen mätitahna - jamssi - suolapähkinöitä - sieniä - hedelmäkarkkeja - porto bello -sieniä
Antti Vahteran ja Kata Kärkkäisen menu:
Jamssirösti & silavasuikaleita ja porto-bellosienet
Jamssirösti
jamssi silavan rasvaa
Kuori juures. Paloittele ja leikkaa ohuiksi suikaleiksi. Lisää irtopohja-rengasmuottiin. Paista rapeaksi silavan rasvassa. Mausta suolalla ja pippurilla.
Silavasuikaleet ja portto-bellosienet
1 iso porto bello 100 g silavaa 1/2 dl tuoretta basilikaa 1/2 dl tuoretta ruohosipulia 1/2 dl tuoretta persiljaa 2 rkl oliiviöljyä mustapippuria suolaa
Suikaloi silava ja kuutoi pieneksi. Käristä valurautapannulla rapeaksi. Nosta siivilään ja valuta rasva. Paista rasvassa suikaloitu porto bello ja siivilöi rasva. Sekoita silava ja porto bello sekä yrtit keskenään ja mausta. Lisää röstin päälle.
Perunashipsit
Leikkaa ohuesti Rosamunda-perunasta ohuita viipaleita ja tiristä rasvassa rapeaksi. Nosta paperin päälle ja anna hetki jäähtyä. Nosta lautaselle ja pursota Kallen mätitahnaa päälle. Jätä osa perunoista dipattavaksi.