Kasvottomia naisia, lapsia alennuksella – mitä näyteikkunat kertovat yhteiskunnastamme, taiteilija Tiina-Maria Aalto?
Tiina-Maria Aallon maalausen inspiraationa toimivat näyteikkunoiden mallinuket. – Ei tämä ole protesti. Tämä on näkökulma aiheeseen. Yritän olla liikaa protestoimatta, vaikka toki minultakin löytyy kantaaottavia teoksia, taiteilija sanoo.
– Kun kaupunkia alkaa havainnoida, sieltä löytyy mielettömiä juttuja. Joskus todella hurjiakin. En aloittanut näyteikkunoiden kuvaamista siksi, että ajattelin tekeväni niistä maalauksia. Se oli aluksi sellainen huumorin sävyttämä sivuprojekti: huomasin ikkunan ja otin kuvan. Pian tajusin käsissäni olevan jotain suuremman huomionarvoista, ja aloin kuvata niitä akvarellein, kertoo Tiina-Maria Aalto.
Aalto on valmistunut Turun taideakatemiasta 2012. Hänen KUORI-näyttelynsä helsinkiläisessä Galleria Saimassa esittelee maalauksia, joiden inspiraationa toimivat näyteikkunoiden mallinuket.
– Kävelen kaupungilla, näen mielenkiintoisen näyteikkunan, ota nopeasti kuvan ja palaan siihen myöhemmin. En osaa sanoa, miksi juuri näyteikkunat kiinnostavat. En ole vielä mennyt myymälöiden sisälle. Näyteikkunat ovat kuitenkin yhteistä tilaa, ja näitä on kuvattu ohikulkijan perspektiivistä. Siinä on myös kaupunkiympäristöä, Aalto sanoo.
Aalto kuvaa mallinukkeja, mutta sijoittaa maalauksissaan ihmisen nuken tilalle.
– Kun sen tekee, kuvista alkaa avautua uusia tasoja: kommentteja maailmastamme, millaisessa ympäristössä elämme, millaisia ihmiskohtaloita täällä pyörii. En halua sanoa kenenkään puolesta, mitä nähdä töissä. Itseäni kiinnostavat ilmiöt ja ihmisen kuvaaminen, Aalto sanoo.
"Me totumme näihin maailmoihin"
Kasvottoman mallinuket ovat lähtökohtaisesti melko pelottavia. Ne vain ovat ja tuijottavat – ilman silmiä.
– En ole lähtenyt luomaan nukeille erikseen kasvoja, sillä minua kiinnosta myös kasvottomuus, Aalto kuvaa.
– Me totumme näihin maailmoihin ja nukkeihin. Jos sitä ei ajattele, sitä ei edes huomaa.
Näyteikkunoita on kaikkialla, eikä Aalto suinkaan kuvaa kaikkia. Millainen ikkuna pysäyttää?
– Siinä täytyy olla "jokin". Vähän erilainen tunnelma. Yhteiskunnalliset ilmiöt tulevat sitä kautta. Minulla on työn alla töitä, joissa naiskuvakin menee hurjaksi. Sitä pysähtyy niiden (töiden) ääreen ja tuo sitä esiin. Siihen kiteytyy teoksen tekoprosessi, Aalto sanoo.
Näyttely ei kuitenkaan ole protesti esimerkiksi naiskuvaa vastaan.
– Ei tämä ole protesti. Tämä on näkökulma aiheeseen. Yritän olla liikaa protestoimatta, vaikka toki minultakin löytyy kantaaottavia teoksia. Ennemmin tuon esille ilmiöitä sellaisina, kuin ne ovat, ja jätän vapauden päättää, näkeekö katsoja asian sellaisenaan vai jonakin visuaalisena, Aalto sanoo.
– Olen löytänyt asetelman, joka oli ripustuksen alla, mutta silti näyteikkunassa: alastomia, päättömiä naisahmoja, joiden kädet makasivat maassa. Ja ne olivat kaikki korkokengissä. Se oli keskeneräinen somistus ja siksi sen hyväksyy, mutta se on silti kaupunkiympäristöä.
Aalto kuitenkin toivoisi esimerkiksi realistisempia naisnukkeja.
– Naisnuket ovat osa epärealistista mielikuvaa, jota meille syötetään. Henkilökohtaisesti toivoisin, että olisi enemmän luonnollisia naisia. Ja on ilahduttavaa, että niitä myös näkyy, Aalto sanoo.
– Tiedän myös ihmisiä, jotka tuunaavat ja tekevät yksilöityjä mallinukkeja. Itseäni kiinnostaa mallinukkejen ihmisenkaltaisuus.
Lapsikuvat ovat herkkä alue
Aalto toivoisi, että maalausten tarinat syntyvät ihmisessä itsessään.
– On hienoa, että voi käsitellä vaikeita asioita visuaalisesti ja kauniisti. Uskon, että se helpottaa asioiden käsittelyä, Aalto sanoo.
– Toivon, että ihminen saisi maalauksista jotakin itselleen omasta maailmastaan, jossa elää. Ehkä joskus katsoisi ympärilleen. Ei lähtökohta ole, että pitäisi herätä mallinukkejen maailmaan. Varsinkin lapsikuvat ovat herkkä alue, ja tuovat itselläni helposti mieleen lapsikaupan ja sen tyyppiset maailmat.
Osassa maalauksista näyteikkunan omistavan kaupan voi tunnistaa. Aaltoa ei häiritsisi, jos kauppias sattuisi näkemään työn ja haluaisi ostaa sen itselleen.
– Ymmärtäisin sen hyvin, mutta toivoisin, että heillä olisi huumorintajua laittaa työ myös esille. Ylipäätään toivon, että työtä ei koettaisi negatiiviseksi. Ei ikkunassa ole pelkkä somistus, vaan paljon myös sitä, mitä ympärillä tapahtuu. Missä kontekstissa kyseinen somistus näyttäytyy?
Tiina-Maria Aallon KUORI -näyttely Galleria Saimassa (Neitsytpolku 9) on avoinna 15.4. - 6.5.2015, ke-pe 11-17 ja la-su 12-16.
Uusimmat
-
06:04
HS-gallup: Kokoomus jatkaa edelleen suosituimpana puolueena
-
06:02
Mitä Turkki tavoittelee Nato-vaateillaan? Ex-kansanedustaja Ozan Yanar: "Turkki on huomannut, että sillä on pelimerkkejä kädessä"
-
06:01
Jonne Virtanen räväyttää: Mikael Granlund pois ykköskentästä – "Emme saa parhaasta pelaajastamme nyt tarpeeksi irti"
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat keskiviikkona 18.5.: Leijonat haastaa Ruotsin B-lohkon herkkupalassa
-
05:53
Presidentti Niinistö jatkaa valtiovierailua Ruotsissa, turvallisuuspolitiikka edelleen vahvasti esillä
-
05:44
Presidentti Niinistö Ruotsin Kuninkaanlinnan juhlaillallisella: Viisi Pohjoismaata Natossa vahvistaisi turvallisuutta koko Euroopassa
-
05:43
Vladimir Putinin vallankaappausyrityksistä on huhuttu jo pitkään – toistaiseksi niitä ei ole näkynyt, mutta ukrainalainen kenraalimajuri väittää sen olevan jo käynnissä
-
05:31
Mikä maa hakee Natoon seuraavaksi? Euroopassa on vielä kymmenisen Natoon kelpaavaa valtiota – asiantuntija kertoo, miksei osaa niistä jäsenyys edes kiinnosta
-
05:21
Azovstalin terästehtaan evakuointeja yritettiin jatkaa Ukrainassa – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
05:20
Zelenskyin videotervehdys yllätti Cannesissa – "Tarvittaisiin uusi Chaplin osoittamaan, että elokuva voi yhä ottaa kantaa": MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
23:33
"Ajoissa unille ja lasillinen väkiviinaa päivässä" – 112-vuotiaasta venezuelalaisviljelijästä tuli virallisesti maailman vanhin mies
-
23:05
Lähde WSJ:lle: Kiinan maaliskuinen lento-onnettomuus oli tahallinen, joku ohjasi koneen päin vuorta
-
23:05
Pekka Haavistolla kävi kömmähdys kynän kanssa Nato-kirjettä allekirjoittaessa – IL-toimittaja paljasti lainanneensa puolisonsa temppuilevaa kynää ministerille
-
22:46
Ruotsi murskavoitolla Leijonien ohi lohkokärkeen
-
22:41
"Parkkihalli ei olekaan parkkihalli!" Katso, kuinka CNN:n toimittaja hämmästelee maanalaisten pommisuojien laajuutta Helsingissä
-
22:32
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:23
Bachelor-Tuomas paljastaa nykytilanteensa Hannan kanssa: "Kun tutustuimme enemmän..."
-
22:20
NHL-tähden virhe kostautui tylyllä tavalla – Kazakstan rankaisi Sveitsiä alivoimalla
-
22:19
Tältä kuulosti Mariupolin viimeinen laulu: Venäjä saavutti kaupungin huonolla taktiikalla, kovalla hinnalla ja liian myöhään
-
22:09
Näin Bachelor-Timon ja Sonjan suhde jatkui kuvausten jälkeen – mies kertoo, mikä hänen siviilisäätynsä on nykyään
-
Lataa lisää