Kärppien valmennuskuviosta lisätietoa

Hilli ja Siffe
Ari Hilli ja Toni Sihvonen.
Julkaistu 08.05.2025 14:41
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

Oulun Kärpät kertoi torstaina Petri Karjalaisen päävalmentajasopimuksesta. Urheilujohtaja Kimmo Kapanen vahvistaa MTV Urheilulle, että jo aiemmin seurassa toimineet apuvalmentajat jatkavat tehtävissään myös uuden päävalmentajan alaisuudessa.

Uutinen: Kärpiltä hurja kaappaus!

Karjalaisen, 44, siirtyy Ouluun Kuopiosta, jossa toinen kausi päättyi viime lauantaina mestaruusjuhliin KalPan peräsimessä.

Kärpät teki valmentajamuutoksen kesken viime kauden, kun Ville Mäntymaa sai potkut aivan runkosarjan lopussa. Petri Matikainen ehti luotsata seuraa alle kaksi viikkoa.

Nyt Oulussa puhaltavat päävalmentajuuden osalta taas muutoksen tuulet, sillä Karjalainen ottaa joukkueen johtaakseen seuraavan kahden sesongin ajaksi. 

MTV Urheilu tavoitti Kärppien urheilujohtajana hiljattain aloittaneen Kimmo Kapasen, joka vahvistaa, että apuvalmentajat Jussi Silander ja Toni Sihvonen jatkavat myös Karjalaisen tiimissä. Myös maalivahtivalmentaja Ari Hillin työ Kärpissä jatkuu. 

Kärppien lähes vuoden takaisen tiedotteen mukaan Sihvosella ja Hillillä on ollut lähtökohtaisestikin sopimus kevääseen 2026 saakka. Silanderin osalta viime vuoden toukokuussa mainittiin optio, joka on siis nyt käytetty. Sopimukset olivat siis linjassa alun perin päävalmentajana toimineen Mäntymaan kanssa.

Sihvonen, 54, on toiminut Kärppien apuvalmentaja yhtäjaksoisesti kaudesta 2010–2011 lähtien. Hilli puolestaan on työskennellyt seurassa lyhyttä KHL-pätkää lukuunottamatta yhtäjaksoisesti 1990-luvun lopulta alkaen. 

Kärpät sijoittui päättyneellä kaudella SM-liigassa sijalle 13. Se tipahti pudotuspeleistä dramaattisesti vasta runkosarjan päätöskierroksella. 

Tuoreimmat aiheesta

Liiga