Koronavirustartuntojen vuoksi karanteenissa ollut Kärpät palasi nihkeästi kaukaloon, kun se hävisi Pelicansille 1-2-lukemin.
Tasaisesti edenneen ottelun ensimmäinen osuma nähtiin toisessa erässä, kun Pelicansin Jonatan Tanus onnistui ohittamaan Kärppien maalilla torjuneen Justus Annusen.
Pelicans lisäsi johtoaan heti päätöserän alkuminuuteilla. Tällä kertaa Alex Lindroosin painava kuti painui Annusen selän taakse.
Karanteenin vuoksi edellisen kerran 16. lokakuuta pelanneen Kärppien viimeistely oli vielä ruosteessa. Pelicans-vahti Patrik Bartosak venyi vierailijoiden maalilla 26 torjuntaan. Vain Miihkali Teppo onnistui ohittamaan Bartosakin, kun hän onnistui maalinteossa noin viisi minuuttia ennen päätössummeria.
LUE MYÖS: Hurja avojäätaklaus avasi puolustuksen täysin – SaiPa-kaksikko herkutteli komean osuman sarjakärjen verkkoon
Lappeenrannassa SaiPan tappioputki venyi jo seitsemän ottelun mittaiseksi, kun se hävisi sarjakärjessä viilettävälle Lukolle 1-4.
Lukko otti vetojuhdan aseman itselleen jo ensimmäisistä minuuteista lähtien, kun konkarihyökkääjä Toni Koivisto siirsi vierailijat 1-0-johtoon vain kolmen minuutin pelin jälkeen.

