KalPa syvensi Pelicansin tappiokierrettä jääkiekon SM-liigan torstain kierroksella Kuopiossa, kun kotijoukkue voitti sekavan ottelun 3-2. Pelicansille tappio oli jo kuudes peräkkäinen.
– KalPa oli kenttäpelissä monisäikeisempi. Hyvin taistelimme, mutta se ei riittänyt, Pelicans-luotsi Hannu Aravirta myönsi.
KalPan päävalmentaja Jari Laukkanen kehui joukkueensa peliä toisessa erässä, vaikka maalit jäivät tekemättä.
– Toisen erän esitys oli yksi parhaimmistamme. Lopun taistelu on noston arvoinen. Olimme oikeasti sotimassa, hän sanoi.
KalPa ratkaisi ottelun kahdella nopealla maalilla päätöserän alussa. Arttu Ilomäki tulitti kahden pelaajan ylivoimalla 2-2-tasoituksen. Runsas minuutti myöhemmin Sami Kapanen iski 3-2-voittomaalin.
KalPa meni 1-0-johtoon Kapasen hienolla yksilösuorituksella. Hän polkaisi karkuun puolikentästä ja sijoitti kauniisti kiekon maaliin.
Pelicans livahti avauserän loppupuolella vajaassa kahdessa minuutissa 2-1-johtoon. Ensin onnistui Joonas Alanne tolppakutinsa jälkeen. Toisen maalin iski Timo Pärssinen ylivoimalla.