Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperä voitti Portugalin MM-rallin! Ari Vatanen ja Sébastien Ogier saivat seuraa harvalukuiseen joukkoonsa

Julkaistu 22.05.2022 15:19
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

MM-rallikauden neljäs osakilpailu Portugalissa päättyi Kalle Rovanperän ja Toyotan voitonjuhliin. Rovanperän tallikaveri Elfyn Evans oli toinen, ja kauden ensimmäisen MM-rallinsa ajanut Hyundain Dani Sordo kolmas.

MM-sarjan johtajana Portugaliin matkannut Rovanperä suhtautui ennakkoon menestysmahdollisuuksiinsa maltillisesti, joutuihan hän starttaamaan perjantain erikoiskokeille aura-auton roolissa ensimmäisenä kuljettajana.

Rovanperä selvitti kuitenkin rallin avauspäivän ongelmitta läpi, ja kun vauhtikin oli kohdallaan, hän löysi itsensä päivän päätteeksi toiselta sijalta. Ranskalaismestarit Sébastien Loeb ja Sébastien Ogier joutuivat molemmat keskeyttämään, Hyundain Ott Tänakilla ja Thierry Neuvillella puolestaan oli rengasmurheita, jotka pudottivat heidät kärkitaistelusta.

Lauantain päivähuollossa Rovanperä oli jo 18,4 sekunnin päässä Evansista, mutta löi walesilaisen tämän jälkeen iltapäivän ja illan kaikilla neljällä erikoiskokeella. Sunnuntaina Rovanperä kontrolloi tilannetta mestarillisesti ja voitti Evansin lopulta 15,2 sekunnilla.

Rovanperä voitti myös rallin päättäneen Power Stagen.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

C Moren asiantuntija Jari Ketomaa ihasteli Rovanperän ajamista: "Tästä voisi kirjoittaa ralliautoilun oppikirjan"

MM-rallivoitto oli Rovanperälle uran viides. Tällä kaudella Rovanperä on voittanut jo kolme osakilpailua, ja voitot ovat tulleet vieläpä kolmessa peräkkäisessä MM-rallissa. Ja mikä yhä vain hämmästyttävämpää, kaikki voitot ovat eri alustoilta: lumelta, asfaltilta ja soralta.

Tällaiseen kolmen voiton putkeen kolmella eri alustalla oli MM-sarjan historiassa yltänyt ennen tätä vain kaksi kuljettajaa: Ari Vatanen kausien 1984–1985 taitteessa ja Sébastien Ogier kahdesti: kauden 2015 alussa ja kausien 2015–2016 taitteessa.

Suomalaisista kolme peräkkäistä MM-rallia – millä tahansa alustalla – oli viimeksi voittanut Mikko Hirvonen, joka oli kauden 2009 loppupuolella ykkönen neljässä kisassa peräjälkeen.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Rovanperä hauskuutti suomalaiskatsojia lausumalla ronskia tekstiä perjantaipäivän loppuhetkillä.

Voitollaan Rovanperä myös vankisti MM-johtoaan entisestään. Ero toisena olevaan Hyundain Thierry Neuvilleen on jo 46 pistettä. Valmistajissa Toyotan ero Hyundaihin on 59 pistettä.

Kolmanneksi Portugalissa yltänyt Sordo vei Toyotalta kolmoisvoiton lyötyään Takamoto Katsutan päätöspäivän tiukassa sekuntitaistossa. Sordo nousi kolmanneksi vasta viimeisellä erikoiskokeella ja päihitti Katsutan lopulta 2,1 sekunnin erolla.

MM-rallikausi jatkuu kahden viikon kuluttua Sardiniassa.

Portugalin MM-rallin lopputulokset:

sija:kuljettaja:talli:aika/ero:
1.Kalle RovanperäToyota3.44:19,2
2.Elfyn EvansToyota+15,2
3.Dani SordoHyundai+2:17,3
4.Takamoto KatsutaToyota NG+2:19,4
5.Thierry NeuvilleHyundai+2:37,8
6.Ott TänakHyundai+4:45,7
7.Pierre-Louis LoubetM-Sport+5:52,1
8.Craig BreenM-Sport+7:03,4
9.Adrien FourmauxM-Sport+8:09,6
10.Yohan RosselCitroën (WRC2)+13:48,9

Kuljettajien MM-pisteet 4/13 osakilpailun jälkeen:

sija:kuljettaja:talli:pistettä:
1.Kalle RovanperäToyota106
2.Thierry NeuvilleHyundai60
3.Takamoto KatsutaToyota NG38
4.Ott TänakHyundai37
5.Elfyn EvansToyota36
6.Craig BreenM-Sport34
7.Sébastien LoebM-Sport27
8.Gus GreensmithM-Sport20
9.Sébastien OgierToyota19
10.Dani SordoHyundai19
11.Esapekka LappiToyota15

Valmistajien MM-pisteet 4/13 osakilpailun jälkeen:

sija:talli:pistettä:
1.Toyota175
2.Hyundai116
3.M-Sport94
4.Toyota NG42

Lisää aiheesta:

Hyundai pilasi Toyotan juhlat ja rikkoi MM-ralliennätyksensä – Kalle Rovanperän pitkä putki katkesi Kalle Rovanperä on MM-rallihistorian nuorin maailmanmestari!Ott Tänak palasi MM-rallivoittajaksi jäätävällä suorituksella – Kalle Rovanperän pistejohto kasvoi entisestäänToyota voittoon Suomen MM-rallissa – Jari-Matti Latvalan talli varmisti jo yhden MM-tittelinKalle Rovanperä on taas ykkönen! Uran toinen MM-rallivoitto tuli huiman näytöksen päätteeksiKalle Rovanperä otti historiallisen MM-rallivoiton! Katkaisi samalla synkän suomalaisputken
MM-ralliKalle RovanperäToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta