Marja-Leena etsii asuntoa perheelleen, johon kuuluu mies ja terhakka koira.
Toiveessa on tilava kaksio tai pieni kolmio lähellä Helsingin keskustaa, hyvien palvelujen tuntumassa ja hyvin asiansa hoitaneessa taloyhtiössä. Valinnassa painottuvat hyvät ulkoilumahdollisuudet jo yksistään koirankin takia.
Nettihaku löysi kaksi sopivan tuntuista asuntoa samasta taloyhtiöstä, joka sijaitsee Taka-Töölössä, Mannerheimintien varrella. Talo kuuluu arkkitehti Ole Gripenbergin vuonna 1928 suunnittelemaan kortteliin, joka käsittää useita taloja.
Taloyhtiössä on tehty putkiremontti 1980-luvulla ja siitä on pidetty muutenkin hyvää huolta. Parhaillaan on menossa laaja kuntokartoitus ja äskettäin yhtiöön asennettiin oma laajakaistaverkko.
Asunto 1

60,5 m2
2h + k
kerros 4/6
Hoitovastike 190,65 €/kk
Vesimaksu 17 €/hlö/kk
Hp. 195 000€
Ensivaikutelma asunnosta on hyvin myönteinen: se vaikuttaa valoisalta ja paljon avarammalta kuin neliömäärästä voisi päätellä. Voisi päätellä, että asunto on alkujaan ollut kolmio, josta on purettu yksi väliseinä. Olohuone sijaitsee kadun puolella, makuuhuone pihan.











