Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksi jäsentä jätti Stratovariuksen

Stratovarius
StratovariusCopyright MTV Oy 2003
Julkaistu 08.12.2003 17:25

Stratovarius-yhtyeen jäsenet Timo Kotipelto ja Jörg Michael ovat jättäneet yhtyeen. Yhtye on kokoontunut asian tiimoilta moneen kertaan viime päivinä, ja lopputulos oli se, että kaksikko jättää yhtyeen.

- Minulle syntyi suuria erimielisyyksiä bändin johtajan Timo Tolkin kanssa. Totesimme, että eroni on parasta, jotta yhtye voi säästää edes jonkinlaisen arvokkuutensa, Kotipelto kertoo. - Keskityn nyt kokonaan sooloalbumiini.

Jörg Michael kertoo, että hänen ensi sijaiset päämääränsä ovat nyt muualla kuin yhtyeessä.

- Yht'äkkiä ilmentyneet erimielisyydet ja vaikeudet ovat kuitenkin suurin syy siihen, miksi en halua enää olla mukana Stratovariuksessa, hän kertoo.

Stratovariuksen jäsen Jens Johansson kertoo, että hänen tilanteensa on melkoisen hyvä huolimatta jännityksestä, joka on viime kuukausina yhtyeessä vallinnut.

- Tämä on uusi alku Stratovariukselle. Tulevaisuus näyttää lupaavalta, kertoo Timo Tolkki.

- Olen säveltänyt viime aikoina uusia lauluja, jotka ovat mielestäni parhaita, joita olen tehnyt. Uskon, että ihailijamme yllättyvät uudesta albumistamme.

Tolkki kertoo neuvottelevansa parhaillaan uuden saksalaisen laulajan ja suomalaisen rumpalin kanssa Kotipellon ja Michaelin korvaamisesta. Neuvottelut ovat kuitenkin yhä kesken.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Lauri Porran massiivinen tilausteos kuullaan vain yhden kerran – yli sata erilaista bassoääntä täyttää SenaatintorinEx-Stratovarius-kitaristi Timo Tolkille ehdollista vankeutta kahdesta rikoksestaLauri Porran elämä musiikin parissa alkoi auton takakontista nousseesta sellosta – nykyään huippumuusikko kiertää maailman metalliareenoilla ja säveltää poikkitaiteellisia sinfonioitaStratovariuksen Timo Kotipelto sai esikoisensa tammikuussa: "Se muuttaa prioriteetteja aika paljonkin"Stratovariuksen Timo Kotipelto paljastaa, mistä löytyivät rajuimmat metallifanit: "He ovat ihan älyttömiä"Rockfestari kiertää Suomea ensi kesänä – tähtinä muun muassa Accept, Eppu Normaali ja Marko Hietala
StratovariusMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Stratovarius
  • 15.08.202407:01
    Festivaalit

    Lauri Porran massiivinen tilausteos kuullaan vain yhden kerran – yli sata erilaista bassoääntä täyttää Senaatintorin

  • 13.11.202316:58
    Rikos

    Ex-Stratovarius-kitaristi Timo Tolkille ehdollista vankeutta kahdesta rikoksesta

  • 02.02.202308:15
    Viiden jälkeen

    Lauri Porran elämä musiikin parissa alkoi auton takakontista nousseesta sellosta – nykyään huippumuusikko kiertää maailman metalliareenoilla ja säveltää poikkitaiteellisia sinfonioita

  • 10.12.202207:30
    Emma-gaala

    Stratovariuksen Timo Kotipelto sai esikoisensa tammikuussa: "Se muuttaa prioriteetteja aika paljonkin"

  • 07.09.202211:05
    Uutisaamu

    Stratovariuksen Timo Kotipelto paljastaa, mistä löytyivät rajuimmat metallifanit: "He ovat ihan älyttömiä"