Lauri Porra on säveltäjä ja huippumuusikko, jonka ainakin raskaan musiikin ystävät tietävät parhaiten legendaarisen Stratovarius-bändin basistina. Lisäksi Porra säveltää musiikkia elokuviin sekä lukuisille koti- ja ulkomaisille sinfonia-orkestereille. Hän kuuluu taitelijasukuun, jonka tunnetuin jäsen on muuan Jean Sibelius.
Monenlaisissa projekteissa mukana olevaa Porraa voisi helposti kutsua musiikin saralla yleisneroksi, joka hallitsee tyylilajit klassisesta jazzin kautta progressiiviseen heviin. Muusikko ei toistaiseksi koe titteliä omakseen.
– Vierastan termiä, Porra toteaa naurahtaen Viiden jälkeen -ohjelmassa.
Rock-basistin mukaan häntä ajaa eteenpäin uteliaisuus ja intohimo, sekä unelmien todeksi tekeminen.
– Yritän seurata tietynlaista ohjenuoraa elämässä: Jos tulee sellainen unelma, että olisipa sitä jonkinlainen asia olemassa, niin sitten sitä yrittää vain toteuttaa sen.
– Mitä enemmän on tehnyt asioita, niin yht’äkkiä alkaa tajuamaan, että jos haluaa vaikka tietynlaisen festivaalin tai että tietynlainen teos on olemassa, niin voin tehdä sen, koska tunnen niin paljon ihmisiä ja on sen verran kokemusta, Porra summa rauhalliseen sävyyn.
Porran moninaisest työelämästä kertoo jotakin se, että hän on saapunut haastatteluun suoraan Tampereelta, jossa hän kävi tutustumassa Muumimuseoon.
– Työskentelen Muumien parissa siten, että olen Moomin Charachtersin audio supervisor. Olen luonut heille uuden audiobrändin ja kävimme suunnittelemassa, miten heille säveltämääni musiikkia voidaan käyttää. Parin viikon päästä menen Islantiin soittamaan Islannin sinfoniaorkesterin kanssa muumikonsertin, Porra paljastaa.