Varhaisjakelusta paitsi jäänyt Maaseudun Tulevaisuus järjestää lehtensä saatavuutta talkoovoimin.
Viime viikolla uutisoitiin, ettei postilakko vaikuttaisi sanomalehtien varhaisjakeluun. Tämä ei kuitenkaan kaikilta osin toteutunut, sillä eilen torstaina kävi ilmi, että Maaseudun Tulevaisuuden tilaajat jäisivät ilman lehteään.
Tilanne on poikkeuksellinen siksi, koska Maaseudun Tulevaisuus ilmestyy koko maassa päiväjakelun mukana. Päiväjakelu taasen kuuluu lakon piiriin. Lehti oli siis neuvotellut Postin kanssa mahdollisista tilapäisjärjestelyistä.
– Tämä tuli meillekin yllätyksenä. Jakelusta oli sovittu Postin kanssa etukäteen, mutta silti kävi näin, lehden päätoimittaja Jouni Kemppainen vastaa.
Hän pitää tilannetta "kohtuuttomana".
– Tämä tulee meille kalliiksi ja lukijoille hankalaksi, mutta ennen kaikkea tämä kertoo Postin toimintakyvyn puutteesta.
Varhaisjakelu rajautuu lakon ulkopuolelle
Lehden kustantajan Viestilehdet Oy:n myyntijohtaja Petri Numminen on niin ikään harmissaan tilanteesta.