Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kahdeksan tunnin nyppimismaratoneja: Linda haluaa koomaan voidakseen lopettaa ihonsa repimisen

Kuvituskuva Shutterstock, toisen kuvan lähde Facebook.
Kuvituskuva Shutterstock, toisen kuvan lähde Facebook.Shutterstock, toisen kuvan lähde Facebook
Julkaistu 30.08.2017 07:52

Valpuri Haapala

Kahden lapsen äiti nyppii ihoaan pakonomaisesti ja saattaa viettää kahdeksan tuntia itseään repien. Hän ei usko, että ongelmaan on muuta apua kuin koomaan vaivuttaminen.

Linda Smithin iho on niin pahassa kunnossa ja nyppimisrituaali niin pinttynyt, ettei hän usko haavojensa paranevan ilman koomaan vaivuttamista. Nainen kertoo, ettei ole käynyt ulkonäkönsä vuoksi treffeillä neljään vuoteen, eikä mene ulos edes roskia viemään ennen kuin on pimeää.

Linda sanoo olevansa epätoivoinen ja avuton elämää rajoittavan ongelmansa kanssa.

Dermatillomaniasta, ihon pakonomainen nyppimisestä kärsivällä ihmisellä on pakonomainen tarve rikkoa ihoaan esimerkiksi lievittääkseen stressiä tai purkaakseen ahdistusta.

– Rehellisesti sanottuna uskon, että ihoni voisi olla kunnossa vain, jos en pystyisi koskemaan sitä alkuunkaan, Linda kertoo News.com.au-uutissivustolle.

Tähän nainen on keksinyt keinoksi koomaan vaivuttamisen, muttei usko lääkärien ikinä suostuvan toimenpiteeseen. Muiksi vaihtoehdoiksi Linda ajattelee pakkopaidan tai jatkuvan vahtimisen. Hän on myös päättänyt ottaa tatuointeja repimisestä aiheutuneita arpia peittämään.


Ihonhoitoneuvoksi Linda on saanut meikin käytön lopettamisen ja steroidipohjaisen voiteen levittämisen kasvoille. Jälkimmäinen aiheutti naiselle kasvojen karvankasvun kiihtymistä, mikä sai tämän itsetunnon entistäkin alemmaksi.

Taustalla pakko-oireinen häiriö


Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Nyppiminen on Lindan kohdalla sekoitus pakko-oireista häiriötä sekä riippuvuutta, mutta näiden juurisyihin hän ei ole päässyt pureutumaan. Ihon nyppiminen on jatkunut niin kauan kuin nainen muistaa ja on vain pahentunut nyt 50-vuotiaan naisen vanhetessa. Nykyään Linda on ylpeä, mikäli pystyy olemaan muutaman tunnin nyppimättä itseään.

– Se on kuin itsensä kanssa väittelyä. Aivoni käskevät minua repimään kasvojeni viat pois, jolloin siitä tulisi parempi. Valitettavasti se ei mene näin, vaan aivan päinvastoin. Ihoni ei tule ikinä olemaan tarpeeksi hyvä minua miellyttämään, Linda sanoo.

Irvokas ulkonäkö on saanut myös kanssaeläjät pelästymään. Linda käyttää usein meikkiä ihonsa peittämiseen, mutta kerran hänen poikansa saapui yllätysvisiitille kahdeksan tunnin nyppimismaratonin jälkeen. Poikaa puistattivat äitinsä kasvot. Lindalta on myös kysytty, käyttääkö hän huumeita.

Häpeissään nainen on sulkeutunut sisälle asuntoonsa, eikä enää jaksa huolehtia ulkonäöstään. Hän on lihonut liki 20 kiloa vuodessa, ja kertynyt paino on karistanut itseluottamusta entisestään.

Lähde: News.com.au, Kidspot, SkinPick

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Peppi, 30, kävi vuosien ajan lähes päivittäin solariumissa ja piikitti Barbie-lääkettä ihoonsa – edelleen koukussa ruskettumiseen: "Sille vain tulee sokeaksi"Australialaisnaisen esimerkki todistaa, miksei finnejä kannata ikinä puristella itse – "Sietämätöntä kipua"Ex-poikaystävä haukkui rumaksi ihosairauden vuoksi – 19-vuotias Lucy on nyt alusvaatemalli70-vuotiaalla naisella kyseenalainen tapa hoitaa ihoaan: "Useimmat ihmiset järkyttyvät kuullessaan ikäni" Perheenäidillä harvinainen aivosairaus: Jo pelkkä nauraminen aiheuttaa lamaannuttavaa kipuaJärkyttävät seuraukset! Amanda värjäytti kulmakarvansa – operaatio meni pahemman kerran pieleen
Iho-ongelmatTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Iho-ongelmat
  • to08:31
    Akne

    Moni aikuinen ei tunnista tätä iho-ongelmaa itsellään – voi hoitamattomana johtaa pysyviin arpiin

  • 6.9.07:34
    Ihonhoito

    Ihonhoitomoka, jota kosmetologi Maria ei koskaan tee – ethän itsekään sorru?

  • 9.7.18:50
    Kesämyytit

    Mistä johtuu ihon kutina uimisen jälkeen? Syynä voi olla järvisyyhy – tällainen se on

  • 14.6.08:35
    Sairaudet ja taudit

    Oletko sairastanut vesirokon? Aurinko voi aktivoida viruksen vyöruusuksi

  • 26.4.06:29
    Sairaudet ja taudit

    Karut oireet valtasivat koko kehon, kun Noora koukuttui kortisoniin – hoidot liki tonnin kuussa