Kello lähenee neljää aamuyöllä, mutta Jyväskylän kadut eivät tyhjene. Kiekkokannattajat odottavat uskollisesti sankareitaan kotiin.
Hippos-hallilla väki on värjötellyt nolla-asteisessa Jyväskylän yössä jo pitkään, sinnikkäimmät jo useita tunteja. Silti laulu raikaa ja JYP-liput liehuvat ja rytmiryhmäkin on edelleen hereillä. Lähitalojen asukkaat kiittävät.
Kultamitalit kävivät yökerhossa
Hippos-hallilla alkaa kiertää huhu, että kiekkomiehet ovat päätyneet busseineen kävelykadulle ja osa jopa kultamitaleineen paikalliseen yökerhoon.
No, eipä siinä auta kuin hurauttaa pikavauhtia jäähallilta keskustaan.
Väinönkadulla odottaa bussi, joka on äänekkään faniryhmän piirittämänä. Pelaajat esittelevät kalleuksiaan bussin ikkunoista ja kansa hurraa. Etuikkunassa kunniapaikalla on jokaisen pelaajan unelma: Kanada-malja. Poika on tuotu Jyväskylään!
Fanit palkitaan
Keskustasta bussi kaartaa vielä jäähallille palkitsemaan sisukkaimmatkin kannattajansa. Pelaajat ovat hämmästyneitä ja otettuja, kun kiekkokansaa oli satapäin vastassa, vaikka paluu venähti pitkälle aamuyöhön.
- Mahtavat tunnelmat, JYPin maalivahti Pekka Tuokkola huokaili puoli viideltä aamulla Hippoksen edessä.
Pelaajien kotimatka oli sujunut varsin hilpeissä merkeissä.
- Voi kuvitella mitä se on, kun tuollainen miesporukka pääsee nauttimaan tällaisesta hetkestä, Tuokkola nauraa.
- Hieno homma, että Jyväskylä on tällä tavalla meidän takana. Upea fiilis, tunteilee kultajoukkueen kapteeni Juha-Pekka Hytönen, joka on bussimatkan humussa kadottanut äänensä.
Juhlat juhannukseen asti
JYPin tähtipelaaja Jarkko Immonen ei osaa vastata klassiseen miltä nyt tuntuu -kysymykseen kuin:
- Ihan hyvältä.
Immosen mukaan kotimatkalla bussissa oli kelailtu, miten ihmeessä tällaiseen tulokseen oikein päästiin. Kauden alussa ei jättipottiin uskallettu vielä uskoa.
- Olihan se vähän yllätys, Immonen myhäilee onnellisena.
Kapteeni Hytönen ei osannut juhlasuunnitelmista kertoa vielä tarkemmin. Saunaan olisi tarkoitus pian päästä.
- Eiköhän juhannukseen mennessä ole jo juhlat juhlittu, Hytönen nauraa ja yrittää väkijoukon keskeltä löytää tiensä hallin uumeniin.
JYPin pelaajat elävät parhaillaan unelmaansa ja Jyväskylän kiekkokansa elää heidän mukanaan.
Teksti: Leena Lepistö, Jyväskylä
Katso MTV3 Katsomosta ratkaisevan finaalin maalit:
Sumo video id
Katso MTV3 Katsomosta JYPin tie mestariksi:
Sumo video id
JYPin toimitusjohtaja Jukka Seppänen: Uskomaton suoritus - katso haastattelu:
Sumo video id
Lue myös:
Dufva: Mestaruus etuajassa
Mestarin isoveli: äidistä tuntuu parhaalta
JYPin villit voitonjuhlat alkoivat - katso kuvat
Bluesin Eaves vei pistepörssin
Wallinheimo piti Tuokkolaa itseään parempana
Vuorinen: Huikea kausi takana
JYP-pomo nautti juhlista Oulussa
Pitkästä aikaa uusi mestaruuskaupunki
Kärpät-luotsilla tyhjä olo
JYP-kapteeni: Seura ottanut isoja askelia
Juha Junno: Paras voitti
MTV3 Jyväskylässä: Hippos-halli repesi!
Tässä ovat JYPin mestarit!
"Suvereeni suoritus JYPiltä"
Mika Toivola yllättyi JYPin ylivoimasta
JYP-vahdit jakavat parhaan pelaajan palkinnon
(MTV3)