Mika Toivola yllättyi JYPin ylivoimasta

Mika Toivola, Esa Keskinen ja Sami Mettovaara, kuva: MTV Oy
Mika Toivola, Esa Keskinen ja Sami Mettovaara, kuva: MTV Oy
Julkaistu 14.04.2009 21:34

JYPin jääkiekkomestaruus ei tullut yllätyksenä Mika Toivolalle, mutta jyväskyläläisten marssitahti oli vahvempaa kuin hän odotti.

- 4-0-voitto finaaleissa oli kyllä yllätys. Veikkasin, että ratkaisu menisi kuudenteen tai seitsemänteen otteluun, Pelicansin uusi päävalmentaja mietti MTV3.fi:n haastattelussa heti mestaruuden ratkettua.

- Vielä kauden alussa en itse nostanut JYPiä mestarisuosikiksi. Kauden edetessä heidän pelaamisensa taso pysyi kuitenkin korkealla illasta toiseen - ja se jopa vähän nousi. JYP pelasi sarjan tasapainoisinta jääkiekkoa koko kauden ajan, Toivola kehui.

JYP on Toivolalle läheinen seura, sillä hän aloitti valmennusuransa Jyväskylässä.

- Sympatiani olivat JYPin puolella, sillä tuttuja on sekä pelaajissa että taustavoimissa.

- Muutamat täsmähankinnat osuivat JYPille täksi kaudeksi kohdalleen. Puolustuspää heillä oli selkeästi sarjan tasokkain, ja tavallaan lasken myös viime kevään pudotuspeleistä puuttuneen Sinuhe Wallinheimon heidän vahvistuksekseen.

Teksti: Mikkomatti Aro

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

JYP