Talvisen perjantai-illan pimetessä on hyvä hetki hemmotella itseään makumatkalla Etelä-Ranskaan tai Sveitsin Alpeille. Juusto sopii myös erinomaisesti tuliaiseksi. Kauniisti paketoitu pala englantilaista cheddaria, brietä tai paikallista vuohenjuustoa tuo vaihtelua suklaarasioiden keskelle.
– Joulukuussa juustovalikoimamme kaksinkertaistuu, kertoo yrittäjä Hannele Laitinen Juustomaasta Vaasan kauppahallista.
Kotimaisia suosikkeja ovat edelleen esimerkiksi ylevä Valion Mustaleima Emmental ja Musta Salaneuvos. Sinihomejuustoista suomalaisille maistuu pintasuolainen Aura ja juhlava Aura Gold. Myös englantilainen cheddar ja Stilton-sinihomejuusto sekä ranskalaiset brie ja camembert ovat vakiinnuttaneet paikkansa suomalaisten jouluisissa juustopöydissä.
Lisäaromeja oikeilla lisukkeilla

– Juuston seuraksi sopivat hyvin perinteiset vesikeksit sekä rukiiset ja kokojyväiset keksit, jotka eivät peitä juuston omaa makua, Valion viestintäpäällikkö Taina Lampela-Helin ohjeistaa.
Juustoilla herkuttelu on suolaisen ja makean paritanssia. Vastakkaiset maut saavat toistensa parhaat aromit esiin. Lisukkeissa ei kannata tyytyä vain vihreisiin rypäleisiin, vaan käyttää runsaasti erilaisia hedelmiä, hilloja ja makeita jälkiruokaviinejä. Sopivia valintoja juustohetkeen ovat myös tanniiniset viinit.
– Omissa viini-illoissamme tarjoilemme esimerkiksi makeita päärynöitä, hunajamelonia ja kotimaisia makeita mansikoita, jotka sopivat erinomaisesti juustotarjottimelle, Hannele Laitinen kertoo.






