Jutila ja Wiitala eurokiekkoilun kuuluisuuksien kerhoon

Timo Jutila
Timo JutilaCopyright MTV Oy 2001
Julkaistu 26.09.2002 19:22

Timo Jutila ja Unto Wiitala ovat seuraavat suomalaiset, jotka kelpuutetaan Kansainvälisen jääkiekkoliiton (IIHF) ns. kuuluisuuksien galleriaan. Jutilan ja Wiitalan valinta tapahtuu ensi keväänä Suomessa pidettävän miesten MM-turnauksen yhteydessä.

Puolustajana pelannut Timo Jutila, 38, edusti peliurallaan Tapparaa, ruotsalaista Luulajaa ja sveitsiläistä Berniä. Hän pelasi kahdeksat MM- ja kolmet olympiakisat. Tamperelaislähtöisen Jutilan uran huippuhetki oli joukkueen kapteenina 1995, kun Suomi voitti Tukholmassa miesten maailmanmestaruuden. Jutila pelasi 246 A-maaottelua. Hän on jatkanut jääkiekkoilun parissa televisiokommentaattorina.

Unto Wiitala, 77, on kunnostautunut jääkiekkoilussa sekä pelaajana että erotuomarina. Maalivahtina viidet MM- ja yhdet olympiakisat käynyt Wiitala pelasi 81 A-maaottelua. Hän edusti Suomessa helsinkiläistä Karhu-Kissoja ja Hämeenlinnan Tarmoa. Jääkiekkotuomarina Wiitala työskenteli 15 vuotta. Suomen pääsarjan parhaalle erotuomarille vuosittain jaettava palkinto on nimetty Unto Wiitalan mukaan.

IIHF:n kuuluisuuksien galleriaan valitaan ensi keväänä entisistä pelaajista myös Ruotsin Bengt-Åke Gustavsson, Venäjän Aleksandr Jakushev ja Tshekin Josef Malecek. Kiekkovaikuttajista valitaan Ruotsin Curt Berglund ja Saksan Heinz Henschel. Wiitalan tavoin erotuomarien kategoriasta galleriaan kelpuutetaan Saksan Josef Kompalla.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko