Jungner hätkäytti demareita – ja pyysi anteeksi

Mikael Jungner palasi puhujapönttöön ilmoittamaan pyytäneensä anteeksi Minna Lintoselta.
Mikael Jungner palasi puhujapönttöön ilmoittamaan pyytäneensä anteeksi Minna Lintoselta.
Julkaistu 10.03.2012 16:06(Päivitetty 19.03.2012 18:48)

SDP:n puoluevaltuusto hätkähti lauantaisessa kokouksessa kuultuaan, mitä puoluesihteeri Mikael Jungnerilla oli sanottavaan. Jungner linjasi tuuletuspuheenvuorossaan, että puolueessa tarvitaan "enemmän kristakiuruja mutta vähemmän minnalintosia".

Asunto- ja viestintäministeri Krista Kiuru on tunnettu puolueessa selväsanaisena kommentoijana. Minna Lintonen on entinen kansanedustaja. Hän on arvostellut Jungneria.

Valtuustoväen keskuudesta kuultiinkin, että puolue on saanut "oman Timo Rätynsä". Puheenjohtaja Jutta Urpilainen ei halunnut julkisesti kommentoida Jungnerin sanomisia. Hän kuitenkin kävi puoluesihteerin kanssa puolen tunnin palaverin.

Sen jälkeen Jungner palasi puhujapönttöön ja kertoi pyytäneensä Lintoselta anteeksi.

Muutoinkin kokouksessa kuultiin kritiikkiä puoluetta ja hallituksen toimia kohtaan. Vastikään sovittu vaalipiiriuudistus närästää etenkin Itä-Suomessa.

Sumo video id

(MTV3-STT)

Jungner haukkui demarien selkäänpuukottajat: "häpeällistä"

SDP:ssä kritisoidaan puolueen tilaa - "on pirun vaikeaa olla demari"

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa