Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juna suistui raiteilta – VR varoittaa viivästyksistä

Korjaustöiden arvellaan venyvän aamupäivään asti.
Korjaustöiden arvellaan venyvän aamupäivään asti.All Over Press
Julkaistu 23.10.2019 05:12(Päivitetty 23.10.2019 08:06)

MTV UUTISET – STT

Junaliikenne käynnistettiin pääradalla Tampereen ja Parkanon välillä aamuseitsemältä, kertoo rataliikennekeskus. Ylöjärvellä saatiin käyttöön yksi raide, mutta toisen raiteen korjaustyöt jatkuvat. Matkustajia pyydetään varautumaan aamupäivän aikana junien myöhästymisiin.

VR kehottaa junalla matkustavia varautumaan viivästyksiin pääradan raivaus- ja korjaustöiden vuoksi. Lisäksi Tampereen ja Parkanon välillä on luvassa junakyydin sijaan korvaavia kuljetuksia.

Junaliikenne pääradalla Tampereen ja Parkanon välillä katkesi eilen illalla, kun puutavarajuna suistui raiteilta. Raivaamisen ja korjaamisen on arvioitu kestävän aamupäivään asti.

Pohjoiseen menevät yöjunat jäivät illalla odottamaan radan aukeamista Tampereelle, ja yöjunat etelän suuntaan ovat puolestaan odottaneet Seinäjoella.

Aamun junavuoroista on peruttu Tampereen ja Oulun väliä kulkeva IC-juna 403, jonka aikataulun mukainen lähtöaika Tampereelta on 7.01.

Raiteet vaurioituivat

Vaurio aiheutui tavaraliikenteen vaihtotyössä Ylöjärvellä Pirkanmaalla, rataliikennekeskus kertoi illalla.

– Kun vaunuja on siirretty raiteelta toiselle, yksi tavaravaunu on suistunut pois kiskoilta. Se on sellaisessa paikassa, että junat eivät mahdu sitä ohittamaan, kertoi liikennepäällikkö Timo Hämäläinen rataliikennekeskuksesta.

Vaunun suistuminen vaurioitti lisäksi raiteita niin, että kisko liikkui pois paikaltaan.

VR tiedottaa tarkemmin junavuoroista nettisivuillaan.

Päivitys klo 6.15: Juttuun lisätty tieto junaliikenteen saamiseksi käyntiin yhdellä raiteella aamuseitsemältä.

Päivitys klo 8.06: Yksi raide on saatu käyttöön.

Lisää aiheesta:

Sähköratavaurio Limingassa korjattu – junaliikenne jatkuu normaalistiImatran junavaunut on saatu raivattua ja rata korjattua – junaliikenne kulkee normaalistiJunaliikenne Kemin ja Oulun välillä kulkee jälleen normaalisti – kiskoilta suistunut ratatyökone on nostettuJunaliikenne kulkee jälleen Tampereen ja Parkanon välillä – kaukojunissa yhä viivästyksiä, osa matkoista peruttuJunaliikenne saatu kulkemaan Tampereen ja Seinäjoen välillä – pahin myöhästyminen neljä tuntiaJunaliikenne poikki pääradalla Tampereen ja Parkanon välillä, junat korvataan busseilla – "Yksi tavaravaunu suistunut kiskoilta"
LiikenneVRJunaonnettomuudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • Eilen19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • Eilen14:36
    Liikenneonnettomuudet

    Onnettomuus Kehä III:lla Vantaalla

  • Eilen13:49
    Politiikka

    Ministeri Ranne: Tunnin junasta voi tulla sopu pian

  • Eilen13:35
    Teboil

    MTV:lle vahvistus: Teboil myydään

  • ke19:33
    Talvi

    Talvi yllätti autoilijat karusti Venäjällä