Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Joskus riskit realisoituvat", kommentoi Pro sijoitusta Samppa Lajusen hotelliin

Pro on alkuvuoden aikana järjestänyt lakkoja vauhdittaakseen ratkaisujen saavuttamista teknologiateollisuuden työehtosopimusneuvotteluissa.
Pro on alkuvuoden aikana järjestänyt lakkoja vauhdittaakseen ratkaisujen saavuttamista teknologiateollisuuden työehtosopimusneuvotteluissa. Lehtikuva
Julkaistu 09.02.2025 18:51

MTV UUTISET – STT

Ammattiliitto kertoo, ettei se aio sijoittaa The Hotel Maria -hankkeeseen enää lisää rahaa.

Ammattiliitto Pron talous- ja hallintojohtaja Jani Salenius kertoo, että ammattijärjestö on irtautumassa olympiavoittaja Samppa Lajusen hotellihankkeesta. Saleniuksen mukaan liitto ei enää sijoita projektiin.

– Toivottavasti hotelli löytää tulevaisuudessa hyvän tavan toimia. Me emme siinä enää ole mukana, Salenius sanoi STT:lle sunnuntaina.

Liitto on menettämässä miljoona euroa, jotka se sijoitti vuonna 2021 Lajusen kiinteistösijoitusyhtiön Samla Capitalin sijoitusrahaston kautta Helsingin Kruununhaassa sijaitsevaan The Hotel Mariaan.

– Sijoitustoimintaan kuuluvat riskit. Joskus riskit realisoituvat, joskus menee huonosti, Salenius kommentoi.

Lajunen houkutteli hotelliprojektiin sijoittajia puhumalla "ultraluksuksesta", jolle Helsingissä oli hänen mukaansa kysyntää.

Pron talousjohtajan mukaan sijoitus oli lähtökohdiltaan hyvä ja hotellihanke hieno. Salenius sanoo, että tilanne on muuttunut Ukrainan sodan ja matkustamisen muutosten myötä.

Miljoonan euron tappio ei ole talous- ja hallintojohtajan mukaan merkittävä liiton sijoituskokonaisuutta katsoessa.

Sijoittajilta pyydetty lisää rahaa

STT uutisoi lauantaina, että Lajusen hotelliprojektin todellista tilaa ja arvon laskua ei ollut paljastettu sijoittajille. Hotellirahaston sijoittajat saivat tietää torstaina, että sijoitusten haihtuminen uhkaa maanantaina.

Salenius ei halua arvioida, onko hankkeen raportointi ollut asianmukaista.

– Riskeistä on kerrottu ja on tullut ilmi myös matkan varrella, kun on alettu pyytää lisäsijoituksia, Salenius sanoi.

Vielä Samla Capitalin verkkosivuilla vuonna 2022 julkaistussa tiedotteessa Salenius hehkutti, että Prolla on kunnia olla hankkeessa mukana. Hän kuvaili tuolloin hanketta inspiroivaksi. Pron suositukset nousevat esiin myös viime vuonna tehdyissä julkaisuissa.

STT:n tietojen mukaan hotellirahaston sijoittajat saivat ensimmäistä kertaa tiedon sijoituksiensa haihtumisesta loppuvuonna 2024. Hotelliprojektiin oli raportin mukaan uponnut yli 130 miljoonaa euroa ja sijoitusten arvo pudonnut nollaan.

Sijoittajille torstaina lähetetyn viestin mukaan hotelli on ollut myynnissä ja sen suurin lainoittaja haluaa maanantaihin mennessä allekirjoittaa sopimuksen parhaan tarjoajan kanssa. Myyntihinta on niin alhainen, että sijoittajat menettäisivät sijoituksensa kokonaan.

Myynnin vaihtoehtona tarjottiin lainan uudelleenrahoitusta, mikä vaatisi noin 10–12 miljoonan euron lisäsijoitukset.

Jäsenistölle ei vaikutuksia

Pron puheenjohtaja Niko Simola sanoi STT:lle, että liiton jäsenistöön sijoitustappiolla ei ole suoraa vaikutusta. Hän ei halunnut kommentoida, miten ammattiliitto on päätynyt sijoittamaan Lajusen projektiin.

Pro on alkuvuoden aikana järjestänyt lakkoja vauhdittaakseen ratkaisujen saavuttamista teknologiateollisuuden työehtosopimusneuvotteluissa. Liiton sijoituksilla rahoitetaan lakkokassaa, josta voidaan maksaa jäsenille avustusta lakon aikana.

STT tavoitteli sunnuntaina myös hankkeeseen yli miljoonan sijoittanutta Hengityssairauksien tutkimussäätiötä, jonka toimitusjohtaja Jukka Jyräsalo vastasi tekstiviestitse, ettei säätiöllä ole asiaan kommentoitavaa.

Samppa Lajunen ei perjantaina halunnut kommentoida STT:lle asiaa.

Lue lisää: Samppa Lajunen johdatti asuntosijoittajien rahaa ultraluksushotelliinsa – hotellirahaston arvo katosi yllättäen

Lisää aiheesta:

OP:n miljardirahastossa vakava puute – kymmenientuhansien asiakkaiden rahat jumissaAsiakirjat paljastavat: Samppa Lajusen rahastot pitkään kuilun reunallaSamppa Lajusen ultraluksushotellin mahdollisen kaupan ylle laskeutui hiljaisuusSamppa Lajunen johdatti asuntosijoittajien rahaa ultraluksushotelliinsa – hotellirahaston arvo katosi yllättäenSotkamoon puuhattu "Suomen Hollywood" ei saanut sähköä riittävästi – rahaa palanut rutkastiPorvoon unelmien uudiskohteesta tulikin vyyhti, joka pilasi monen elämän ja maineen – tästä sotkuisessa talousrikosvyyhdissä on kyse
SijoittaminenHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sijoittaminen
  • 24.10.18:11
    Eläke

    Varma ja Ilmarinen saivat eläkesijoituksille vahvat tuotot

  • 15.10.18:13
    Posti

    Eläkeyhtiöt nousivat Postin suurimmiksi omistajiksi valtion jälkeen

  • 14.10.19:10
    Posti

    Näin alkoi Postin osakkeen ura pörssin päälistalla

  • 10.10.19:21
    Posti

    Postin pörssiavauksessa osakkeen arvo kahdeksassa eurossa

  • 9.10.15:55
    Posti

    Postin osakeannilla hurja suosio – valtio yli tuplasi myytävien osakkeiden määrän