Jääkiekon SM-liigan hopeajoukkue Helsingin Jokerit vahvisti ensi kauden miehistöään viidellä pelaajalla.
Helsinkiläisseura hankki mm. Hämeenlinnan Pallokerhosta keskushyökkääjä Ville Leinon, laitahyökkääjä Janne Lahden ja puolustaja Mikko Jokelan. Jokerit tiedotti asiasta tiistaina.
Lisäksi Jokerit on tehnyt sopimuksen Lahden Pelicansissa viime kaudella pelanneen puolustaja Sami Heleniuksen ja Porin Ässissä loppukauden pelanneen laitahyökkääjä Tobias Salmelaisen kanssa.
Kaikkien uusien pelaajien sopimukset ovat kaksivuotisia lukuun ottamatta Heleniuksen yksivuotista paperia.
Jokerien päävalmentajan Doug Sheddenin mukaan Heleniuksen hankinnalla pyritään saamaan kovuutta maalin eteen. Helenius palaa Jokereihin kolmen kauden tauon jälkeen.
- Shedden ymmärtää paremmin Heleniuksen avut kuin silloinen valmentajamme (Hannu Jortikka), Jokerien toimitusjohtaja Matti Virmanen totesi.
Jokerit nosti omista A-junioreista liigarinkiin Vesa Kulmalan, Timo Rinteen ja Jiri Veistolan. Lähtöpuolella Jokereista ovat muun muassa Tomek Valtonen, Petri Pakaslahti, Martti Järventie, Markus Kankaanperä ja Tony Virta. Clarke Wilmin tilanne on vielä auki, mutta sopimusta helsinkiläisseuran kanssa hänellä ei ole.
Jokerit teki myös jatkosopimuksia viime kauden pelaajien kanssa, sillä Jani Rita, Petri Varis, Tim Stapleton, Mikko Kalteva ja Samuli Jalkanen raapustivat nimensä sopimuspapereihin. Ridan, Variksen ja Kaltevan sopimukset ovat kahden vuoden mittaisia, kun taas Stapletonin ja Jalkasen sopimukset yksivuotisia.
Jokereilla on kokoonpanossaan tällä hetkellä kolme maalivahtia, seitsemän puolustajaa sekä 14 hyökkääjää. Valmentajakolmikko Shedden, Waltteri Immonen ja Hannu Nykvist jatkaa samalla ryhmityksellä.
- Budjettiimme ei ole tulossa suurta muutosta viime kauteen verrattuna. Kesällä on tarkoitus hankkia yksi huippupuolustaja ja keskushyökkääjä, Virmanen sanoi.
- Emme ole tässä vaiheessa vielä tarkoituksellisesti täyttäneet koko ulkomaalaiskiintiötä. Kotimaisia pelaajia on todella vaikea saada enää elokuussa, joten kotimaiset pelaajat ensin ja katsellaan sitten niitä ulkomaalaisia, Virmanen taustoittaa.
Jokerien pelaajat kaudella 2007-2008 (suluissa edellisen kauden seura):
Maalivahdit:
Joonas Hallikainen
Niko Hovinen
Juuso Riksman
Puolustajat:
Sami Helenius (Pelicans)
Mikko Jokela (HPK)
Mikko Kalteva
Vesa Kulmala (A-juniorit)
Mikko Kuparinen
Sami Lepistö
Marko Tuulola
Hyökkääjät:
Kim Hirschovits
Samuli Jalkanen
Arto Koivisto
Janne Lahti (HPK)
Ville Leino (HPK)
Jyrki Louhi
Timo Rinne (A-juniorit)
Jani Rita
Ossi Saarinen
Tobias Salmelainen (HIFK/Ässät)
Tim Stapleton
Kim Strömberg
Petri Varis
Jiri Veistola (A-juniorit)
(MTV3)