Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jo 165 000 hakenut lyhennysvapaata lainoistaan koronakriisin aikana

5:28Romahtaako julkinen talous koronan vuoksi? Tällainen oli valtiovarainministeriön lähivuosien talousennusteRomahtaako julkinen talous koronan alla? Näin valtiovarainministeriö arvioi lähivuosien talousnäkymiä.
Julkaistu 24.04.2020 07:56(Päivitetty 24.04.2020 08:06)

MTV UUTISET–STT

Pankeille on tullut yhteensä noin 165  000 hakemusta lainanlyhennysvapaista koronatilanteen aikana, kertoo Finanssiala.

Henkilöasiakkailta hakemuksia on tullut noin 142  000 ja yrityksiltä reilut 23  000. Luvussa ovat 16.3.– 21.4. tulleet hakemukset. Hakemusten määrä on tasaantunut huhtikuun puolessa välissä.

Finanssialan mukaan merkittävä osa hakemuksista on käsitelty ja lähes kaikki käsitellyt lyhennysvapaahakemukset on hyväksytty.

–  Lainanlyhennysten lykkäysten lisäksi asiakkaille on myös tehty lyhennysohjelman kevennyksiä, lainojen yhdistelyjä sekä muita vastaavia järjestelyjä, joiden vaikutuksesta asiakkaan kuukausittaiset lainanhoitokulut ovat alentuneet, kertoo Finanssialan johtaja, pääekonomisti Veli-Matti Mattila tiedotteessa.

–  Yritykset ovat hakeneet erityisesti käyttöpääomalainoja, mutta investointeja koskevat lainahakemukset ovat vähentyneet huomattavasti.

Pankit ovat tarjonneet yrityksille myös uutta luottoa, johon Finnvera antaa enimmillään 80 prosentin takauksen. Mattilan mukaan lainojen kysyntä on toistaiseksi ollut odotettua vähäisempää.

Hän arvioi syyksi sen, että velkarahoituksen sijaan moni yritys kaipaa avustuksia tai oman pääoman ehtoista rahoitusta.

Lisää aiheesta:

Uutissuomalainen: Useimmat pankit eivät enää myönnä maksuttomia asuntolainojen lyhennysvapaita koronakriisin perusteella
Uutissuomalainen: Jopa 270 000 kotitaloutta hakenut lyhennysvapaata koronan aikana – Nyt enää vain kolme pankkia myöntää sitä
Noin 120 000 kotitaloutta hakenut OP:lta lyhennysvapaata – Ritakallio: Tilanne kohentumassa yllättävän nopeasti
Jo 210 000 kotitaloutta ja yritystä hakenut pankeilta lainahelpotuksia
Koronahelpotusta yrityksille: Finnvera nostamassa yrityslainojen takausosuuttaan 90 prosenttiin
Uudellamaalla jo 50 000 työntekijää lomautusuhan alla ­– Pikavippifirmat iskivät jo kiinni epätoivoiseen tilanteeseen
KoronavirusAsuntolainaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella