Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jesse Puljujärvestä vaihteeksi hyviä uutisia – ”voitti” paikan, NHL-seura löi pelaajia siirtolistalle

Jesse Puljujärvi on mennyt edestakaista liikettä Edmonton Oilersin kokoonpanon sisällä.
Jesse Puljujärvi on mennyt edestakaista liikettä Edmonton Oilersin kokoonpanon sisällä.©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 21.01.2019 22:20

MTV URHEILU

Jääkiekkoliiga NHL:ssä suomalaishyökkääjä Jesse Puljujärvi on kokenut edestakaista liikettä Edmonton Oilersin kokoonpanon sisällä. Puljujärveä on peluutettu välillä nelosketjussa ja välillä tähtien vierellä ykkösketjussa. Nyt Puljujärvestä kuului vaihteeksi hyviä uutisia.

Puljujärvi oli osasyy sille, miksi Oilers päätti laittaa hyökkääjät Ryan Spoonerin ja Ty Rattien siirtolistalle.

Oilers asetti heidät waiverseihin maanantaina illalla.

Oilersin päävalmentajalta Ken Hitchcockilta kysyttiin syitä kokoonpanoliikkeille.

– Kyse on enemmän siitä, mitä jätkät, kuten Puljujärvi ja (Kailer) Yamamoto antavat meille. NHL:ssä kyse on kuitenkin kilpailusta ja olemme iloisia siitä, miten he pelaavat. Olemme iloisia siitä, mitä he tuovat, Hitchcock sanoi ja jatkoi:

– He molemmat parantavat päivä päivältä ja minun näkökulmasta katsottuna he ovat voittaneet paikat tästä kokoonpanosta.

– Joten he saavat pelata, Hitchcock totesi Puljujärvestä ja Yamamotosta.

LUE MYÖS: NHL-seura täräytti Teuvo Teräväiselle yli 20 miljoonan euron jatkosopimuksen

Molemmat Hitchcockin mainitsemat hyökkääjät, Puljujärvi ja Yamamoto ovat Oilersin ykköskerroksen varauksia. Oilers nappasi Puljujärven kesän 2016 NHL:n varaustilaisuudessa vuorolla neljä. Tästä vuotta myöhemmin haaviin tarttui Yamamoto, vuorolla 22.

Puljujärvi on pelannut tällä kaudella 38 NHL-ottelua, joissa hän on iskenyt tehot 4+5=9. Yamamotolla NHL-pelejä on tullut syksyn ja talven aikana 16 (tehot 1+1=2).

Lisää aiheesta:

Jesse Puljujärvelle karu kohtalo NHL:ssä? Tästä syystä mielenkiinto kohdistuu nyt tiistai-iltaanHuhumylly Jesse Puljujärven yllä kiihtyy – NHL-seuran pomo otti yhteyttäLähde: Jesse Puljujärven arvo romahtanut NHL:ssä – jopa floppiseura antaa kylmää kättäJesse Puljujärvi herättää yhä kiinnostusta NHL:ssä – Sebastian Ahon tähdittämä Carolina suomalaishyökkääjän kintereilläEdmonton-luotsi kaavailee Jesse Puljujärvelle uudenlaista roolia – "Luotan häneen"Jesse Puljujärven asema hahmottumassa Edmontonissa? – "Ei tässä ole kyse mistään arvonalennuksesta"
NHLJesse PuljujärviEdmonton OilersUrheiluJääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen19:50
    Colorado Avalanche

    Nyt tuli mammuttisopimus Mikko Rantaseen vaihdetulle tähdelle

  • Eilen18:25
    Dallas Stars

    Dallas hommasi uuden suomalaispelaajan NHL-kaupassa

  • Eilen07:39
    NHL:n suomalaiset

    Suomalaispelaajalle tyly tilastomerkintä NHL:ssä

  • Eilen06:03
    Sebastian Aho

    Jesse Puljujärveltä paljonpuhuva lausunto Carolinasta – asiantuntija Sebastian Ahosta: "Käy sääliksi"

  • ke15:00
    Mikko Rantanen

    Vastustaja taklasi Mikko Rantasta – huonosti kävi