Kim Pellinen sai huonoja uutisia tyttärestään viime kesäkuussa. Aurinkolomalle Espanjan Malagaan lähtenyt Jenna Lepomäki oli kadonnut.
– Jenna oli juuri täyttänyt 18 vuotta. Hän oli lähtenyt reissuun ja sitten minulle ilmoitettiin, että Jennaa ei saanut puhelimellakaan enää kiinni.
Läheiset arvasivat, ettei kaikki ollut kunnossa.
– Tiesin Jennasta sen, että tyttö on omapäinen. Mutta hän ilmoitti kyllä aina, jos oli mahdollisesti jossain pulassa, tai jos jotain oli sattunut. Siinä vaiheessa alkoi pyöriä vähän kurjat ajatukset.
Lokakuussa selvisi, että Jenna Lepomäki oli joutunut henkirikoksen uhriksi. Keskusrikospoliisi epäilee Lepomäen tuttavia murhasta. Motiivina on poliisin mukaan se, ettei Lepomäki suostunut kuljettamaan huumeita Suomeen, vaan ilmoitti asiasta paikalliselle poliisille.

