Vanha omakotitalo Riihimäellä on juontaja Janne Katajan unelmien koti. Parasta Jannen mielestä on, että vanhan hirsitalon hengityksen kuulee.
Vanha puinen omakotitalo lähellä Riihimäen keskustaa on ollut Janne Katajan lapsuuden unelmien koti. Hän käveli monesti samaisen talon ohi ja kuvitteli, että Peppi Pitkätossu asuisi huvikummun näköisessä talossa.
Pitkään puisesta omakotitalosta haaveillut Janne sai yllättäen talon omistajalta kirjeen etsiessään uutta asuntoa Ullan kanssa. Pariskunta ihastui vanhaan taloon välittömästi.

Kaksikerroksisessa omakotitalossa on reilut 100 neliötä. Makuuhuoneen, vierashuoneen, työhuoneen, keittiön, ruokasalin ja olohuoneen muodostama kokonaisuus on avara ja valoisa suurien ikkunoiden ansioista. Kodikkuuden aistii heti talon ovelta.
Sisään astuessa huomio kiinnittyy erikoisiin tauluihin, joita tuntuu olevan kaikkialla. Eteisestä avautuu näkymä yläkerran portaikkoon, jossa on rykelmä erilaisia tauluja. Portaikkoon Janne sanookin laittavansa kaikki taulut, joille ei ole vielä omaa paikkaansa muualla asunnossa.
Keittiöni on pinkki!
Asunnossa on suosittu maanläheisiä värejä, mutta keittiö on talon räikeä väripilkku vaaleanpunaisine mattoineen ja tuoleineen.
– En epäröi laittaa keittiöön pinkkiä nukkamattoa. Kun sisustan, se on impulsiivista meininkiä, Janne analysoi.









