Etelä-Afrikan MM-kisat saatetaan vuosien päästä muistaa kisoina, jotka muovasivat jalkapallon tulevaisuutta voimakkain siveltimen vedoin.
Sunnuntaina päättyneen lopputurnauksen suosituin puheenaihe oli videoteknologian käyttöönottaminen.
Ennen kesäkuun 27. päivän pelejä harmiteltiin vähämaalisia otteluita. Kun sitten Englannin ottelussa hylättiin selvä osuma, ja Argentiinan pelissä räikeä paitsiomaali jäi hylkäämättä, oli soppa valmis. Molemmat tapahtumat kun osuivat vielä samalle päivälle.
Kattojärjestö Fifa heltyi arvioimaan uudelleen kantaansa maaliviivateknologian käyttöönotosta, mutta epäselviä paitsiotilanteita se ei halua tutkia. Fifa perustelee näkökantaansa jalkapallolle ominaisella pelin aaltoliikkeellä, joka keskeytyisi, jos pitäisi ryhtyä kelailemaan videoita. Vastakkainen leiri taas näkee, että jo nyt epäselvät tilanteet pysäyttävät pelin, kun pelaajat ryntäävät protestoimaan vihellyksiä tai viheltämättä jättämisiä.
Pallo pakotti joukkuepeliin
Toinen murheenkryyni turnauksen aikana oli kisapallo, joka tuntui leijuvan kaukolaukauksissa miten sattuu. Tavallisesti jalkapallo-otteluissa nähdään näyttäviä, kierteisiä vapaapotkuja muurien yli tai ohi, mutta nyt pelaajat päätyivät raakaan voimaan tekniikan sijasta. Turnauksessa nähtiinkin paljon kaukaa tulleita maaleja, koska maalivahtien oli vaikea lukea pallon lentorataa.
Huonolla pallolla saattoi kuitenkin olla myös hyvä puolensa. Mestaruuteen marssinut Espanja ei lähtenyt roiskimaan, vaan rakensi pelinsä lyhytsyöttöpelin varaan. Joukkue pystyi näin opiskelemaan palloa ja tottui siihen ehkä tätä kautta parhaiten. Espanja hallitsi varsinkin kahta viimeistä otteluaan selkeästi.
Huikeita yksilösuorituksia turnauksessa ei nähty. Argentiinan ylistetty Lionel Messi pelasi hyviä otteluita, mutta jäi ilman maalia. Portugalin Cristiano Ronaldo ei päässyt lähellekään sitä dominanssia, mihin hän on tottunut seurajoukkueessa. Sen sijaan Espanja, Hollanti, Saksa ja Uruguay tukeutuivat vahvasti joukkuepeliin. Espanjalla oli tähtiä, mutta kukaan heistä ei ollut toisen yläpuolella.
- Tämä osoittaa, että joukkue ei ole vain yksi pelaaja. Yksilö voi voittaa MM-turnauksen maalleen, kuten Diego Maradona teki 1986, mutta viime kädessä joukkue on tärkein, Espanjan maalivahti Iker Casillas sanoi.
Eurooppa ohitti Etelä-Amerikan
Kisojen alku näytti olevan Etelä-Amerikan näytöstä. Viidestä maasta neljä voitti lohkonsa, ja Chilekin selviytyi kakkosena jatkoon. Neljän parhaan joukkoon ylsi kuitenkin ainoastaan Uruguay.
Euroopan taso on laajempi, joten pettymyksiäkin mahtui joukkoon. Suurimpina neljän vuoden takaiset finalistit Italia ja Ranska. Näistä jälkimmäinen sai aikaan melkoisen farssin, jota selvitellään varmasti vielä pitkään maan ylintä johtoa myöden.
Yllätysloppua MM-kisoille ei tälläkään kertaa saatu. Isot ovat isoja, ja mestariksi oli etukäteen noin kahdeksan varteenotettavaa ehdokasta. Euroopan mestari Espanja ja Hollanti voittivat kaikki pelinsä jo karsinnoissa. Niiden menestyksen pohja oli luotu paljon ennen lopputurnausta.
(MTV3-STT)