Jaguar-tallin kaupan on oltava tallin tiedottajan Nav Sidhun mukaan selvä marraskuun 9. päivän tienoilla, jotta tallin jatkaminen ensi kauden MM-sarjassa onnistuu.
- Tilanteen täytyy olla selvillä marraskuun 9. päivän tienoilla, koska ensi vuoden MM-sarjan ilmoittautumiset on jätettävä 15. marraskuuta, Sidhu sanoi The Guardian -lehdelle.
Jaguar-tallin omistaja Ford on asettanut tiukat kriteerit ostajaehdokkaille. Ford vaatii, että uuden omistajan on pystyttävä sijoittamaan tallin toimintaan 150 miljoonaa dollarin vuodessa. Detroitissa istuva Fordin konsernijohto on toistaiseksi estänyt tallikaupan sekä energiajuomayhtiö Red Bullin että kiinalaisen sijoittajaryhmän kanssa.
Mikäli Ford ei saa F1-talliaan kaupaksi, joutunee se maksamaan kalliisti formula ykkösistä vetäytymisestään. Ford on sitoutunut Concorde-sopimuksen allekirjoituksella olemaan mukana kuninkuusluokassa kauden 2007 loppuun asti. Sopimusrikkomuksesta lankeaa tiettävästi 12 miljoonan dollarin sanktio. Lisäksi Ford joutuisi maksamaan monille Jaguar-tallin työntekijöille tuntuvat erorahat.
(MTV3)