Lapin rajavartioston telakuorma-auto suistui tieltä ja kaatui.
Ivalossa on tapahtunut liikenneonnettomuus, jossa on loukkaantunut vakavasti kaksi varusmiestä. Onnettomuudessa oli osallisena yhteensä 23 varusmiestä. Onnettomuuden osalliset ovat 18–21-vuotiaita.
Kaksi vakavasti loukkaantunutta henkilöä kuljetettiin Lapin keskussairaalaan Rovaniemelle ja loput 21 tela-auton kyydissä ollutta tarkistettavaksi Ivalon terveyskeskukseen.
Iltapäivällä rajavartiolaitoksesta kerrottiin MTV Uutisille, että Rovaniemelle on siirretty vielä kaksi loukkaantunutta varusmiestä.
MTV Uutisten tietojen mukaan Ivalon terveyskeskuksessa nähtiin "verisiä varusmiehiä" ja, että terveyskeskukseen pyrkineitä muita asiakkaita oli käännytetty pois.
Lapin rajavartioston yleisjohtaja, everstiluutnantti Mikko Kauppila kertoi STT:lle, että onnettomuus tapahtui rajajääkärikomppanian ampumaharjoituksen yhteydessä, kun varusmiesosasto oli siirtymässä harjoitukseen Ivalon kasarmialueelta. Onnettomuudessa telakuorma-auto suistui tieltä ja kaatui.
Poliisi tutkii onnettomuutta
Poliisin tiedotteen mukaan Rajavartioston telakuorma-autossa oli onnettomuushetkellä liikaa lastia.
Poliisi kertoo tutkivansa onnettomuutta liikenneturvallisuuden vaarantamisena sekä palvelusrikoksena.
– Alkutietojen mukaan ajoneuvon kyydissä on ollut henkilöitä varusteineen sallittua enemmän, poliisi kertoo.
Lue lisää: Poliisi: Ivalon onnettomuusajoneuvossa oli liikaa ihmisiä
Harjoitukset keskeytetty
Kauppilan mukaan harjoitukset on nyt keskeytetty, mutta niiden jatkamisesta päätetään myöhemmin.




