Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Israel jatkoi yöllä ilmaiskuja Gazaan – tällaisista "polttoilmapalloista" maa suuttui

14:11Israelin ja Palestiinan konfliktin juuret ovat syvällä historiassa – kenellä on ratkaisun avaimet?Katso video: Israelin ja Palestiinan konfliktin juuret ovat syvällä historiassa – kenellä on ratkaisun avaimet?
Julkaistu 18.06.2021 05:21

MTV UUTISET – STT

Israelin ilmavoimat on jatkanut ilmaiskuja Gazaan torstain ja perjantain välisenä yönä. Asevoimat kertoo asiasta Twitterissä.

Uutistoimisto AFP:n Gazan kaistalla oleva toimittaja kertoo kuulleensa räjähdyksiä Gazan kaupungissa ja Khan Yunisin kaupungissa. Medioissa ei vielä aikaisin aamuyöllä ollut tietoja henkilövahingoista.

Asevoimat perustelee iskua vastauksena Gazan kaistalta Israelin puolelle lennätettyihin polttoilmapalloihin. Israelin asevoimat on yksi maailman tehokkaimmista.

Esimerkiksi Britannian yleisradioyhtiö BBC on julkaissut kuvan, jossa kasvonsa peittäneiden miesten käsissä näkyy tavallisia, värikkäitä ilmapalloja. Niihin on kiinnitetty jonkinlaista materiaalia. Media kirjoittaa, että viime vuosina kaistalta on lähetetty Israelia kohti heliumilmapalloja ja leijoja, joihin on kiinnitetty polttoainetta ja räjähteitä.

Qatarilaismedia al-Jazeera kuvailee elokuussa julkaistussa jutussaan, että ilmapallot kiinnitetään yhteen ja niihin sidotaan syttyvää materiaalia. Tuulen ollessa suotuisa pallot lähetetään matkaan. AFP kertoo, että ilmapallojen tarkoituksena on sytyttää maastopaloja Israelin puolella oleville viljelysmaille.

Israelilaislehti Haaretz kirjoittaa, että kenenkään ei ole kerrottu loukkaantuneen torstaissa palloiskuissa.

Israelin ilmavoimat iski varhain keskiviikkona noin Espoon kokoiselle, saarretulle Gazan kaistalle ensi kertaa sen jälkeen, kun Israelin ja palestiinalaisten välille solmittiin tulitauko kuukausi sitten.

Kuukausi sitten tauonneiden sotatoimien aikana kuoli ainakin 260 palestiinalaista ja 13 israelilaista.

Sireenit soivat israelilaispaikkakunnilla

Haaretz kirjoittaa, että yöllä Gazaan tehtyjen iskujen jälkeen kaistan läheisyydessä olevilla israelilaispaikkakunnilla soivat raketeista hälyttävät sireenit. Israelin asevoimat ei kuitenkaan lehden mukaan havainnut raketteja. AFP kertoo, että ilmaiskujen jälkeen äärijärjestö Hamasin taistelijat ampuivat konetuliaseilla Israelin alueita kohti.

Iskut noin kahden miljoonan asukkaan Gazan kaistalle olivat ensimmäisiä sen jälkeen, kun Israelin parlamentti hyväksyi pääministeri Naftali Bennettin johtaman uuden hallituskoalition sunnuntaina.

Tämän viikon aiemmissa iskuissa on Israelin asevoimien mukaan ollut kohteena "terrorististen toimijoiden" käyttämiä tiloja ja tapaamispaikkoja.

Yli vuosikymmenen jatkunut saarto vaikuttaa palestiinalaisten jokapäiväiseen elämään Gazassa. Brittiläinen hyväntekeväisyysjärjestö Oxfam kirjoitti muutama vuosi sitten, että esimerkiksi Gazassa miljoonalla palestiinalaisella ei ole riittävästi ruokaa perheilleen.

Lue myös: Israel tehnyt ilmaiskuja Gazaan ensi kertaa tulitauon jälkeen – palestiinalaisalueilta lähetetty palavia ilmapalloja Israeliin

Lisää aiheesta:

Vuosi päättyi Gazassa ilman toivonpilkahdustakaan rauhasta – israelilaisministerin puheet kuumentavat tunteitaTietoliikenneyhteydet Gazassa jälleen poikki – MTV seuraa sotaa"Israel aloittaa nyt kostonsa": Gazan asukkaat ja Hamas kertovat Israelin asevoimien saapuneen taisteluun – MTV seurasi Israelin ja Hamasin sotaaKuvat paljastavat tuhot IsraelissaIsrael antoi ymmärtää joukkojensa edenneen Gazaan ja perui sitten puheensa – käynnissä on kuitenkin laaja pommitusIsraelin sotilaskoneet pommittivat Gazaa – egyptiläisdelegaatio yrittää liennyttää jännitteitä alueella
IsraelGazaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israel
  • 17:29
    Iso-Britannia

    Trump Britanniassa: Putin on pettänyt minut

  • 08:07
    Euroviisut

    Pitääkö Suomen vetäytyä euroviisuista? MTV kysyi Yle-asioita käsitteleviltä kansanedustajilta

  • 05:58
    Gaza

    MTV:n erikoishaastattelu: Ibrahim iloitsi Gazan upeudesta ennen kuin se muuttui helvetiksi – näin kallista oli evakuoida vanhemmat Qatariin

  • Eilen18:57
    Israelin ja Hamasin sota

    Tämä Israelin iskuista Gazan kaupunkiin nyt tiedetään – yli 150 iskua vain parissa päivässä

  • Eilen17:16
    Euroviisut

    Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksi