Islanti on julistanut hätätilan mahdollisen tulivuorenpurkauksen muodostaman uhan vuoksi. Purkaus saattaa tapahtua vain tuntien sisällä, uutisoi uutistoimisto Reuters.
Islannissa seurataan hetki hetkeltä Fagradalsfjallin tulivuoren mahdollista purkautumista.
Islannin yleisradio RÚV:in mukaan seisminen toiminta alueella on ollut viime yönä paljon vähäisempää kuin edellisinä öinä.
Vaikka keskiyön jälkeen Islannissa on mitattu noin tuhat maanjäristystä, ovat ne voimakkuudeltaan heikompia kuin perjantaina ja lauantaina maata vavisuttaneet järistykset.
Tämä suuntaus viittaa kuitenkin siihen, että magma on siirtymässä lähemmäs pintaa.
Geofysiikan professori Magnús Tumi Guðmundsson sanoo RÚV:ille, että seisminen prosessi on hidastunut, mutta se on edelleen käynnissä.
– On pidettävä todennäköisenä, että tämä päättyy purkaukseen. Se alkoi todella nopeasti, mutta onneksi se on hieman hidastunut. Se ei kuitenkaan kerro mitään siitä, mitä seuraavaksi tapahtuu, Magnús Tumi kertoo.
Islannin ilmatieteen laitoksen johtaja Benedikt Ófeigsson kertoo RÚV:lle, etteivät viranomaiset näe välitöntä purkauksen vaaraa.
– Mutta tilanne voi muuttua nopeasti, hän sanoo.
Viimeisen vuorokauden aikana eniten seismistä toimintaa on ollut Grindavíkin kaupungin pohjoispuolella ja eteläpuolella. Pituudeltaan 15 kilometriä pitkä magmatunneli kulkee keskeltä Grindavíkia. Kaupunki sijaitsee noin 50 kilometrin päässä maan pääkaupungista Reykjavikista.
Magnús Tumin mukaan todennäköisin paikka purkautumiselle onkin Grindavík. Magmatunneli on norjalaismedia

