Jääkiekkovalmentaja Petri Matikainen hyppää ensi kaudeksi KHL-kaukaloiden laidalle. Avangard Omsk vahvisti torstaiaamuna, että Matikainen paikkaa Raimo Summasen jättämän aukon päävalmentajana.
Matikainen toimi viime kaudella Helsingin IFK:n valmentajana ja hänellä on sopimuksestaan vielä ensi kausi jäljellä. Ilta-Sanomat kertoo torstain lehdessään, että Matikainen on käynyt neuvotteluita HIFK:n selän takana, ja siirto tuli seurajohdolle yllätyksenä.
HIFK:lla on edessään paitsi uuden päävalmentajan etsiminen, myös neuvottelut Omskin kanssa Matikaisen sopimuksen purkamisesta.
IS:n mukaan Lahden Pelicansin apuvalmentaja Pasi Nurminen on mahdollisesti lähdössä Matikaisen mukana Omskiin. Venäläismedia on uutisoinut, että Matikainen tuo mukanaan yhden suomalaisvalmentajan.
IS:n tietojen mukaan Matikainen-Nurminen-kaksikko on tavoitellut KHL-pestiä syksyksi 2013. Lehti kertoo myös, että Suomen maajoukkueen valmennuksessa yhteistyötä tehnyt pari oli neuvotteluissa jo aiemmin tänä kesänä toisen KHL-seuran kanssa.